Zakładanie krewetkarium w akwarium 54 L - porady.
Serwis znalezionych frazPokrewne
- guitar-world portal
- [225l] Akwarium Daro - 225L.
- [200l] Moje akwarium 200L
- [240l] Moje akwarium 240l
- [83l] Moje akwarium 83l
- [300l] Moje pierwsze akwarium (300l)
- [30l] krewetkowe 30l
- [1000l] KREWETKARIUM 1000L
- Jaki filtr do akwarium 25l a jaki do 80l
- [112l] Nowe zdjęcia mojego akwarium 112l
- Aquael UNIFILTER 1000 UV - filtr wewnętrzny z UV do akwarium
guitar-world portal
Witam
Postanowiłem założyć sobie krewetkarium z "życia wzięte" w baniaczku 54L ( 60x30x30 ). Planuję trzymać w nim tylko i wyłącznie krewetki. Ze względu na lokalizację ( akwarium wpasowane jest w lukę regałową - brak miejsca po bokach i z tyłu ) zmuszony będę do użycia filtra wewnętrznego, kaskada niestety się nigdzie nie zmieści. Wymyśliłem sobie że dam filtr Aqua Szut Turbo N-550 + dwa koszyczki na media filtracyjne, nie wiem za bardzo jakich mediów użyć bio-ceramika + keramzyt czy gąbka + bio-ceramika ? Tutaj proszę was o porady. Kolejna sprawa to oświetlenie, czy 28W wystarczy ? Chcę trzymać w krewetkarium dużo różnych mchów + jakieś microzoria. Jakie mam wybrać podłoże, piasek, bazalt, żwirek ? Jakie elementy dekoracyjne będą najlepsze dla krewetek ? Nom i na koniec najważniejsze pytanie, ile i jakich krewetek wybrać na początek do 54L? Proszę Wszystkich o rady i sugestie, nie chcę popełnić jakiś błędów dlatego liczę na Waszą fachową radę.
Pozdrawiam
Podłoże AquaSubstarte lub AquaSubstarte II+ na poczatek te 28W starcza z czasem można dorzucić krewetki z 3-4parki red cherry i tyle samo parek babaulti w szybkim czasie będziesz miał ich dużo
jak coś to lepiej ten mocniejszy N-750 bo będziesz musiał założyć na kubełki rajstope żeby malutkich krewetek nie wciągnęło
w kubełkach jednym gąbka w drugim ceramika
mchy na korzeniach i kokosach mchy typu wepping creeping x-mass flame moss, fisidentis
mini pelia, pelia, subwasertank i jakies mikrozoria
Witam
Postanowiłem założyć sobie krewetkarium z "życia wzięte" w baniaczku 54L ( 60x30x30 ). Planuję trzymać w nim tylko i wyłącznie krewetki. Ze względu na lokalizację ( akwarium wpasowane jest w lukę regałową - brak miejsca po bokach i z tyłu ) zmuszony będę do użycia filtra wewnętrznego, kaskada niestety się nigdzie nie zmieści.
A filtr zewnętrzny? Na przykład pod regałem ?
Na początek polecam Ci stadko babaulti albo red cherry. Z czasem jak nabierzesz wprawy dokup sobie White Peral.
Jedno przeczy drugiemu. Przecież white pearle krzyżują się z Red cherry.
Jeśli chcesz White pearle to napisz na PW za jakieś 2 tyg będą akurat Oczywiście jak byś chciał
Jedno przeczy drugiemu. Przecież white pearle krzyżują się z Red cherry.
Zapomniałem dopisać o likwidacji red cherry z baniaka
A nie mógłbyś kupić jakiegoś kubełka ? By było o wiele lepiej. Mniejsze No3 o ma więcej wkładów filtracyjnych ( więcej bakterii nitryfikcyjnch ) Taki wewnętrzny robi bardzo dużo zamieszanie. Miałem wew. filtr i robił wielkie zamieszanie, krewetki tego nie lubią. Chyba że dysze skierujesz w stronę szyby aby rozbić prąd. A nie mógłbyś trochę szafy odsunąć od ściany. Ja ma takim samym akwa zamierzam dać kaskadę AQUA SZUT N500.
Jestem szczęśliwym posiadaczem już N300 i jestem bardzo zadowolony
Pole manewru mam minimalne - regał jest zabudowany z tyłu płytą, co do tego filtra to chyba się zdecyduje na mocniejszy model N-750. czekam na Wasze kolejne porady, za wszystkie dotychczasowe bardzo dziękuje.
Pozdrawiam
Pole manewru mam minimalne - regał jest zabudowany z tyłu płytą,
Nawiercasz otwory na węże, puszczasz je za regałem i na dole w szafce montujesz je do filtra.
Trochę przemyślałem parę rzeczy i doszedłem do wniosku że zrobię sobie pokrywę DIY ze spenionego PCV. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Gdzie w Czewie dostanę ten materiał i jaka jest jego cena m/2 ?
2. Jaką grubość wybrać żeby wszystko było trwałe i stabilne, ewentualnie jakie dać wzmocnienia ?
4. Czym to poskładać, poskręcać, pokleić żeby było bezpiecznie dla mnie i dla krewetek ?
3. Jestem zielony w elektronice ale chcę dać oświetlenie 36W 2x18W czy taki zestaw to już komplet ( oczywiście zdaję sobie sprawę że są potrzebne świetlówki )? :
http://www.allegro.pl/ite...w_zoolight.html
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedz.
PCV na ul. Rocha 23
grubość 6-8mm
wsporniki w rogi pokrywy żeby się nie gibała
ograniczniki po bokach pokrywy przy szybie żeby nie wpadła do wody z obu stron
śrubki samogwintujące 4mm
oświetlenie 2x24W t5 taki zestawik http://zoolight.iai-shop....ietleniowy.html
A nie może być 2x18 T8 to juz ponad 0,7W/L ??
ale t5 są lepsze
Mchy i mikrozoria nie potrzebują tak mocnego oświetlenia... więc T8 wg mnie spokojnie wystarczy. Jeżeli kasa nie gra roli inwestuj w t5, jeżeli jest to czynnik ważny T8 też spełni swoje zadanie.
Wiem że są lepsze ale 48W to trochę za dużo jak na 54L ( jak dla mnie ).
no jak uważasz tylko powiedziałem co sądze
Witam
Który zestaw wg was będzie lepszy - w grę wchodzi tylko i wyłącznie T8 w oparciu o stateczniki elektroniczne:
http://www.allegro.pl/ite...2x18w_59cm.html
czy lepszy ten
http://www.allegro.pl/ite...w_zoolight.html
Proszę o Wasze opinie
Pozdrawiam
Drugi zestaw lepszy
Witam!
Kilka zdań już a ten temat zamieniliśmy ze sobą.
Ale uporządkujmy przynajmniej w tym wątku temat oświetlenia.
Witam
Doceniam Twoją wiedzę Krzyśku ale niestety ja jestem lewy z elektryki i szukałem jakiegoś gotowca do oświetlenia mojego akwarium. Ponadto czytałem że zestawy oparte na elektronice z kompaktów nie są aż tak wydajne jak te klasyczne ze statecznikiem elektromagnetycznym czy elektronicznym. Patrząc na koszty tego przedsięwzięcia można by zaoszczędzić parę złotych ale czy nie będzie jak w starym polskim przysłowiu " zamienił stryjek skierkę na kijek "? Jaka jest żywotność świetlówek oparta na elektronice ze świetlówek energooszczędnych ? Może ktoś rozwieje moje kolejne wątpliwości ?
Pozdrawiam
Witam!
Adrian - nie wszyscy na wszystkim muszą się znać.
Mnie również kiedyś Jacek podpowiedział ten patent, stąd moje wywody.
Obecnie z racji gwałtownego przyrostu liczby zbiorników byłem zmuszony w krótkim czasie zmajstrować jakieś oświetlenie. Poznany patent naprawdę się przydał.
Nie masz pojęcia o elektryce - po cóż więc jest to Forum. Dokładnie aby sobie pomagać, podpowiadać.
Jeżeli zdecydujesz się na oświetlenie T5 - to taką jedną sztukę możemy szybko u mnie złożyć. A wówczas Ty sam będziesz już naocznie testował żywotność swojej świetlówki.
Kwestia oświetlenia i filtracji załatwiona. Może teraz powiecie mi kilka słów o tym co powinno się znaleźć w tym krewetkarium ? Jakie podłoże oprócz piasku kwarcowego ? Jakie wybrać tło, czarne, niebieskie czy może białe ? Korzenie i kokosy będą wskazane czy wręcz przeciwnie ? Czym nawozicie swoje roślinki/ mchy w krewetkariach ?
Pozdrawiam
podłoże czarny bazalt granulacja od 0,5-3mm albo najlepiej AquaSubstrate II+ Korzenie i kokosy wskazane i obsadzić je mchami ja swoich krewetkariów niczym nie nawożę i wszystko ładnie rośnie
A ile wybrać tego Aqua Substrate II + do 54 L i jaka będzie tego cena ? jak oceniasz to podłoże w swoim krewetkarium ? Wady i ewentualne zalety ? Chce wybrać dobre podłoże w rozsądnej cenie.
Pozdrawiam
Znaczy tak jak w swoich krewetkariach mam ADA a w ogólnym AS II+ i na tym bazalt roślinki ładnie rośna ale mam nitki ale to z powodu ze z żelazem przesadziłem a tak poza tym jest ogólnie ładnie
ja w 112l dałem 2paczki AS II+ wiec u CIebie starczy jedna paczka AS II+
Wg na początek nie pakowałbym się w aqua substrate czy podobne podłoża. Do krewetkarium polecam drobny żwirek (im mniejszy tym lepszy). Jeżeli będziesz miał dobre oświetlenie uzyskasz bardzo dobre efekty bez inwestowanie w ambitniejsze podłoże:) Piszę z doświadczenia:) Cena jednego worka 5,4l ASII to koszt 45-50zł.
Korzenie obowiązkowo, jeżeli planujesz mchy, kokosy również stanowią super bazę dla mchów (tylko nie cały, ale pocięte kawałki skorupy - krewetki są małe, cały kokos będzie trochę przytłaczał aranż IMO).
A gdybym tylko chciał dać AS II beż żadnego innego podłoża ? Tzn mam na myśli bez warstwy wierzchniej takiej jak grys itp ? Nie będzie się "kurzyć" z tego podłoża ? A jak z odmulaniem ?
z początku może się kurzyć a chyba się nie odmula bo jest to lekkie podłoże i przy odmulaniu podłoża miałbyś ładny syf w akwarium
AS w ogóle nie mąci wody... może minimalnie na początku. Ja ostrożnie wlewałem wodę i nic się nie zmąciło. Grys naturalnie musiałbyś najpierw przepłukać.
No i raczej odmulanie przy AS czy Adzie to nie bardzo - ewentualnie bardzo delikatnie.
Ok rozumiem dziękuję za porady odnośnie podłoża. To może teraz jakieś propozycje roślinek, mchów itp ? Przypominam oświetlenie będzie 2x15W + odbłyśniki, co proponujecie ?
Roślinki to Mikrozoria różne
a mchy to taiwan, x-mass, flame moss, barbula, fisidentis fontalis creeping, wepping moss
pelia, mini pelia, gałęzatka, subwasertank, to przy tym oświetleniu powinno ładnie rosnąć
A o jakimś trawniczku mogę pomarzyć czy nie za bardzo ?
trawniczek to nie wiem może coś bujnie nie wiem może glossia albo mały henio albo eleocharis ale nie powiem że na 100% będzie rosnąć
A z tych trzech propozycji co jest najmniej wymagające ? Glosia to chyba Co2 ?
glosia bez CO2 pójdzie ale dobre światełko musi mieć mały heniek musi mieć chyba CO2 a aleocharis nie wiem
A czy w czewie gdzieś w ogóle można dostać jakieś mchy poza java moss ?
z tym to już do Lukiblacka ja się u niego w mchy zaopatrzałem jak i po pelie i mini pelie też Więc go polecam naprawdę
Rozumiem. Mam jeszcze pytanie odnośnie filtracji. W akwarium będzie śmigał Aqua-Szut Turbo N-750. Zastanawiałem się czy nie byłoby lepszy rozwiązaniem zastosować tę gąbkę zamiast koszyczków z bio-ceramiką + włóknina. Gąbka wygląda na solidną, wydaje mi się że krewetkom bardziej by się podobało takie rozwiązanie. Co o tym sądzicie ?
http://www.allegro.pl/ite...aqua_medic.html
Chodzi mi o jak najgrubszą gąbkę ponieważ nie chcę zmniejszać przepływu wody, myślę że przez taką granulację oczek młode krewetki nie będą wciągane ?
Pozdrawiam
To zrób tak w jednym kubeczku ceramika a na drugi krociec gabę a na kubeczek rajstopę żeby małych nie wessało
Czyli ceramika ma większą powierzchnię filtracyjną ?
Napewno ma większa powierzchnie filtracyjną niż gąbka ale to też zależy jaka ceramika bo są bardzo porowate a są też wręcz bez porów.
Przy krewetkach i tak proponuje drobną siateczkę założyć na filtr - unikniesz wciągania młodych do środka.
Co do mchów sam też mam spory wybór - jak coś napisz co Cię interesuje.
Może napisze jakie masz te mchy, w niedługim czasie będę ich potrzebował. Napisz mi co masz i ewentualnie w jakich ilościach.
Pozdrawiam
Mam pytanie odnośnie tła. Tło będzie czarne ale chciałem zapytać czy mam je dać tylko z tyłu akwarium czy może też po bokach ( akwarium będzie usytuowane we wnęce więc nie będzie widać boków tylko przednia szyba ), co sądzicie o takim pomyśle ?
Pozdrawiam
Mam pytanie odnośnie tła. Tło będzie czarne ale chciałem zapytać czy mam je dać tylko z tyłu akwarium czy może też po bokach ( akwarium będzie usytuowane we wnęce więc nie będzie widać boków tylko przednia szyba ), co sądzicie o takim pomyśle ?
Pozdrawiam
Nie ma sensu, boków i tak nie będzie widać przez wodę
Witam
Dzisiaj przyszła mi moja cudna pokrywa Aqua-szut model Monachium 2x15W super szybko rozbieralna i w ogóle same superlatywy . Kupiłem ją w zestawie z podstawką za 75 zł - ( 20/24 miesięcy na gwarancji jeszcze jest - mega okazja, allegro to potęga ). Mam takie pytanko czy mogą zostać w niej świetlówki takie jak :
- AQUA-GLO
- SYLVANIA GRO-LUX
Świetlówki były użytkowane jeden miesiąc w tej właśnie pokrywie. Zostawić je czy zmienić na coś innego ?
Pozdrawiam
Ja bym zostawił:) Miesiąc to nic - zobaczysz po przygotowaniu wszystkiego czy spełnia Twoje oczekiwania i dopiero wtedy warto się zastanawiać czy coś zmieniać.
Jakbyś chciał zmieniać to na Philips 865 lu na narva daylight
Witam
Dzisiaj przyszła mi moja cudna pokrywa Aqua-szut model Monachium 2x15W super szybko rozbieralna i w ogóle same superlatywy . Kupiłem ją w zestawie z podstawką za 75 zł - ( 20/24 miesięcy na gwarancji jeszcze jest - mega okazja, allegro to potęga ). Mam takie pytanko czy mogą zostać w niej świetlówki takie jak :
- AQUA-GLO
- SYLVANIA GRO-LUX
Świetlówki były użytkowane jeden miesiąc w tej właśnie pokrywie. Zostawić je czy zmienić na coś innego ?
Pozdrawiam
Na mało wymagające mchy możesz zostawić, jezeli chcesz coś bardziej wymagającego trzymać to lepiej je wymień.
A na co mogę wymienić ? Jaka barwa, modele ?
Jakbyś chciał zmieniać to na Philips 865 lub na narva daylight w każdym krewetkarium mam narva daylight i jestem z nich zadowolony
Witam
Zbiornik wystartowany, śmiga już 1,5 tyg - jak trochę bardziej bujną mchy i plechy to dam pierwsze fotki . Teraz mam takie pytanie, ściany i boki akwarium obsadziłem mchami Taiwan, X-moss i Singapur moss ( każdy bok inny mech na siatce ogrodniczej ), planuję założyć odbłyśniki i tutaj kilka pytań:
1. Czy po założeniu odbłyśników przypadkiem nie zaszkodzę mchom na bocznych ścianach szyb ( chodzi mi o ilość światła które skieruje w dół po dołożeniu odbłyśników ) ?
2. Jakie ewentualnie wybrać odbłyśniki paraboliczne, półparaboliczne ?
3. Inne alternatywne rozwiązania ?
Proszę o fachowe rady.
Pozdrawiam
1. Czy po założeniu odbłyśników przypadkiem nie zaszkodzę mchom na bocznych ścianach szyb ( chodzi mi o ilość światła które skieruje w dół po dołożeniu odbłyśników ) ?
Nie powinno się nim nic stać, jedynie dostaną większą dawkę światła. Zależy tez na jakiej wysokości będę owe mchy. Ja np. w 25L przy samej powierzchni (światło było blisko 0,9W/L) miałem Taiwan moss rósł wyśmienicie.
Dzięki !!! A jeszcze jedno pytanie z innej beczki:P Czym nawoziłeś swój baniak że wsio było takie piękne zielone ?? Słyszałem że mchy i plechowce to makrożercy, prawda to ?
Dzięki !!! A jeszcze jedno pytanie z innej beczki:P Czym nawoziłeś swój baniak że wsio było takie piękne zielone ??
Początkowo seria ADA, później przeszedłem na Aqua Art i tak zostałem do dnia dzisiejszego, ewentualne braki uzupełniam singlami w postaci KNO3 itp.
U mnie jest ponad 0,6W/l po odjęciu 8 l podłoża już widzę że roślinki bujnęły. Na razie nic nie będę lać do wody zobaczymy jakie będą efekty, w akwarium nie tylko mech jawajski ale to już wkrótce w galerii
Pozdrawiam
Słyszałem że mchy i plechowce to makrożercy, prawda to ?
Jak najbardziej. Do prawidłowego wzrostu mchów przede wszystkim potrzeba potasu.
U mnie jest ponad 0,6W/l po odjęciu 8 l podłoża już widzę że roślinki bujnęły. Na razie nic nie będę lać do wody zobaczymy jakie będą efekty, w akwarium nie tylko mech jawajski ale to już wkrótce w galerii
Pozdrawiam
Ja bym już stopniowo zaczynał od 1/3 zalecanej dawki. Czekamy na efekty i zdjęcia
P.S.
Daro odnośnie potasu w zupełności się zgadzam, ja dodatkowo podawałem jeszcze MgSO4 też były ładne przyrosty.
A tak zapytam gdzie dostanę te specyfiki ?? Sklep ogrodniczy czy jakiś chemiczny ??
Pozdrawiam
A tak zapytam gdzie dostanę te specyfiki ?? Sklep ogrodniczy czy jakiś chemiczny ??
Pozdrawiam
Allegro, jest tego masa za grosze
Ok to w najbliższym czasie będę musiał się zaopatrzyć w K i MgSO4 a co do tego jakie proporcje to już specjalistyczne testy na zawartość obu substancji w wodzie ?? Jakich firm polecilibyście testy ??
Pozdrawiam
Jakich firm polecilibyście testy ??
Temat podejmowany kilka razy na forum , ale nie widzę problemu aby napisać jeszcze raz.
Jeśli cię stać to kup JBL , a jeśli nie chcesz wydawać za dużo kasy to kup Zooleka. Mam , lum miałem testy obu firm i pokazywały podobne wyniki.
Siarczan potasu możesz dawkować bez większych obaw o przedawkowanie ( przeliczeniowo powiedzmy płaska łyżeczka od herbaty na tydzień na 100 l i w razie potrzeby zwiększyć) bo nadmiar tego pierwiastka nie jest zbytnio szkodliwy , a zapotrzebowanie w akwarium dosyć duże.
Siarczan magnezu w mniejszych ilościach , bo jego nadmiar może powodować min. wzrost twardości wody.
Dzięki Daro fachowa pomoc z Twojej strony ( jak zawsze ).
Co będzie lepsze, siarczan potasu czy azotan potasu dla mchów ??
Pozdrawiam
Co będzie lepsze, siarczan potasu czy azotan potasu dla mchów ??
Pozdrawiam
Zależy co chcesz osiągnąć.
Chcę osiągnąć zdrowe, pięknie wyglądające i rosnące mchy, wątrobowce i trawniczki. Poszczególne nawozy już kupiłem tzn K2SO4,KNO3,MgSO4 oraz Żelazo. Nie wiem jak zacząć dawkowanie, nie chcę czegoś popsuć, dlatego liczę na Waszą pomoc w doborze ilości poszczególnych składników pokarmowych.
Pozdrawiam i czekam na Wasze porady.
Witam
Co sądzicie o CO2 z bimbrowni w krewetkarium ??? Czy jest sens instalować CO2 przy mchach i plechowcach, ponoć te najlepiej rosną w wodzie twardej ??? A co z krewetkami, czytałem, że wahania Ph są dla nich zabójcze, czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia z CO2 w krewetkariach ( pochodzenia bimbrowniczego wyłącznie ) ??? Ewentualnie, jak mogę wspomóc bujny wzrost mchów i plechowców w krewetkarium ???,( posiadam K2SO4, KNO3, MgSO4 oraz Fe ). Mile widziane Wasze propozycje nawożenia.
Poydrawiam
Pozdrawiam
Co będzie lepsze, siarczan potasu czy azotan potasu dla mchów ??
Pozdrawiam i proszę o fachową radę i opis co, co daje
I tu jest pies pogrzebany. Nawet nie wiesz co chcesz osiągnąć, tzn. czy chcesz podnieść. tylko K czy K oraz N.
Trzeba było lepiej kupić gotowy nawóz jeżeli nie masz doświadczenia w nawożeniu a nie brać się za sole.
Nikt ci nie napisze co i ile czego masz podawać bo nikt tego nie wie, zatem nie czekaj na gotową recepturę. Każde akwarium jest inne.
Zależy co chcesz osiągnąć.
Spokojnie Adrian1989 Kamil napisał Ci to bardzo delikatnie, ja użyłbym innych słów. Sole w bańce to wyższa szkoła jazdy. Ja dopiero zaczynam się z nimi bawić i widzę, że troche potrwa zanim dojdę do tego jaką sól podać, ile jej podać i co chcę osiągnąć. Zacznij od gotowego nawozu tak jak Ci napisał Kamil.
Porad ciąg dalszy.
Kwestią zasadniczą dla prawidłowego wzrostu mchów jest dostępność potasu w wodzie , bo nie powinno go zabraknąć. To czy podasz go jak siarczan potasu czy azotan potasu powinieneś uzależnić od poziomu no3 w akwarium , czyli po prostu zrobić test.
Azot też jest potrzebny mchom do poprawnego wzrostu , to normalne zresztą. Jednak nadmiar jak wiadomo wskazany nie jest , więc po to są te dwa proszki aby podawać to co w danej chwili jest potrzebne ( sam potas lub azot i potas).
W mcharium nie ma innej chemii wody niż w typowym roślinniaku.
Trzeba uważać generalnie na potas i żelazo , bo o ile tego pierwszego może być więcej to żelaza dużo więcej nie powinno być jeśli nie będziesz miał roślin wyższych.
I tu jest pies pogrzebany. Nawet nie wiesz co chcesz osiągnąć, tzn. czy chcesz podnieść. tylko K czy K oraz N.
Widzisz Barrel różnicę pomiędzy swoją wypowiedzią a wypowiedzią Pana Daro ? Daro nie tylko podaje mi argumenty za i przeciw, ale również wyjaśnia, jak co stosować. Widać chęć pomocy, czego niestety nie było w Twoim poście.