Żabienica Ocelota /Echinodorus Ocelota/ - dziury na liściach
Serwis znalezionych frazPokrewne
- guitar-world portal
- Co to za zabienica i czemu jej liście są tak długie?
- [Wieluń] Kupię Żabienice
- kwiaty żabienica sercolista
- Dlaczego żabienica się zminiła??
- Rozmnażanie żabienic
- Dziury przy unerwieniu roślin
- Glony na nie których liściach
- Odnóżki na liściach rośliny.
- Dziury w lotosie
- Echinodorus Frank Stoffels
guitar-world portal
Mam ją już od co najmniej 1,5 roku o ile nie dłużej.
Pięknie się rozrasta, tworzy dosyć sporą zieloną kępę, ciągle powiększając swoją objętość. Liście o ubarwieniu soczysto ciemno zielonym, nakrapiane czarną mozaiką. Z rozrostem i utrzymaniem nie mam żadnego problemu.
Natomiast od jakiegoś czasu pojawiają mi się na liściach i to nie tylko na tych najstarszych czyli najdalej położonych od środka rośliny - po prostu dziury. Najpierw małe, później większe.
Czym to może być spowodowane: czy w grę wchodzi jakiś niedobór któregoś z pierwiastków czy ich przedawkowanie, czy kwestia zbyt słabego nawożenia rośliny od strony korzeni czy jest to sprawką ryb.
Pozostałe rośliny rosną bez zarzutu, no może poza paprotką rutewkowaną która wiecznie jest podskubywana przez gibbicepsa.
Z obsady rybiej mam w tym zbiorniku: gibbicepsa, zbrojnika niebieskiego, dwa zbrojniki niebieskie mały narybek, dwie kosiarki, dwie bocje wspaniałe, dwie małe bocje siatkowane /gościnnie/, kiryski różnej maści, małe molinezje – szt. 4, małe mieczyki - 8 szt., neonki czerwone – 5 szt.
Wszystkie Żabienice Echinodorusy potrzebują żyznego podłoża, najlepiej jest zastosować kulki nawozowe czy inny nawóz pod korzenie rośliny którymi roślina intensywnie pobiera składniki z podłoża (te rośliny lepiej pobierają składniki z podłoża niż z kolumny wody ze względu na silny system korzeniowy). Poza tym liście mogą starzeć się w sposób naturalny lub z powodu braku światła.
Co do starzenia się liści w sposób naturalny - to jestem w stanie ocenić których liści ten proces dotyczy.
Z brakiem intensywności oświetlenia naprawdę nie narzekam w tym zbiorniku, a Żabienica widać że się wciąż rozrasta i wypuszcza nowe, młode liście.
Dziurkowanie występuje na liściach w różnym stadium rozrostu.
Fakt że już jakiś czas temu nie dawałem nawozu pod korzenie, zrobię to dzisiaj - tylko czy to może być objawem takiego poszatkowania liści czy z taką sytuacją już spotkaliście się.
Mialem kiedys podobny problem z ozyrysem...Posadzony byl w doniczce.
Wymienilem mu podloze i dalem nowy podklad z gliny.To mu pomoglo,czyli mysle ze labeo ma racje ..Twoja zabienice mocno sie rozrosla i zuzyla wszystko z podloza.
A ja miałem taki przypadek u siebie i sprawca były dwa osobniki labeo oczywiście chodzi mi tutaj o rybki , wygryzały dziurki w prawie wszystkich liściach, chociaż sprawa braku substancji odżywczych w podłożu taż może być przyczyna. Żabienice szczególnie lubią glinę w podłożu polecam kulki Laterytowe.
Jak będziesz dawał kulki nawozowe w podłoże i stosujesz nawóz ode mnie to zmniejsz dawkę o 0,5 cm chociaż przez tydzień.
Dzięki serdeczne za cenne rady i wskazówki.
Układ korzenny został wzmocniony kulkami nawozu oraz gliny.
Teraz musze trochę czasu - myślę że gdzieś około miesiąca, ażeby sprawdzić skutek tego posunięcia. Oczywiście o wynikach poinformuję w tym poście.
Zupełnie zapomniałem iż na korzeniu mam umocowany pęd Anubiasa i na jego liściach również zauważyłem podobne dziurki tylko w mniejszych ilościach co u Żabienicy.
Też mam oceloty i ten sam problem. Starsze liście robią się ażurowe aż w końcu zostają tylko żyłki nerwowe. Poza tym łodyga z pąkiem kwiatowym stoi w miejscu już ponad miesiąc i nic nie rośnie. Tak się zaczęlo dziac po restarcie zbiornika. Myślę więc że to wina podłoża zbyt ubogiego w nawóz.
Zazwyczaj przeceniamy możliwości ryb w wygryzaniu dziur np zbrojniki często są o to posądzane ale ryby jeśli już dobierają się do takich liści to w momencie gdy tkanka jest już osłabiona. Czyli najpierw są niedobory, potem osłabienie liścia dochodzi do zmian nekrotycznych i dopiero potem dobierają się ryby. Oczywiście dotyczy do głównie roślin o mocnych liściach np żabienice bo inne delikatne rośliny mogą być podjadane przez niektóre gatunki ryb np kosiarki zeżrą mech bez problemu.
Nie wiem czy problem już został wyeliminowany ,ale przyłączę się do dyskusji. Z pewnością mogą być tutaj przyczyną braki nawozowe . Żabienice są dość żarłoczne ( np.major ) i jesli jest to duży egzemplarz to spewnością wyssał z podłoża wszystko wokół , a potrafią mieć system korzeniowy o średnicy ponad 40cm (znam to z własnego doświadczenia), trzeba więc pilnować jak już wspomnieli poprzednicy żyznego podłoża. Jednak powodem całego zamiesznia mogą być też bocje , bo miałem kiedyś piękne dwa ozyrysy i kupiłem bocje wspaniałe . Zauważyłem że bocje , kiedy się już zaaklimatyzowały i śmigały bez obaw po całym zbiorniku , to zabawiały się w robienie dziurek na ozyrysach, a skutki były fatalne. Charakterystyczną cechą było to ,że dziurki były podobne do siebie: okrąłe jak by wycięte dziurkaczem , a reszta blaszki liściowej była bez zmian. W przypadku glonojadów natomiast liść rośliny wygląda jak po przetarciu papierem ściernym , ale glonojady dobierają się raczej do osłabionych liści (gdzie widać już braki w nawożeniu ) lub gdy dostają za mało pokarmu roślinnego.