Potrzebuje pomocy...
Serwis znalezionych frazPokrewne
- guitar-world portal
- Od ktorej do ktorej POMOCY
- Posklejane? Spiczaste ogony u narybku gupika POMOCY
- POMOCY !!!!! Używany filtr tetra 700 (grzechocze coś w nim)
- Szafka 92cm na akwa 100cm problem:/ Pomocy!!!
- Obsada - brak pomysłu na nowe aqua POMOCY
- Pierwszy start akwarium 76literkow - oczekuje pomocy:)
- Skalary - białe kropki na płetwach - Pomocy!
- Tetra EX 700 - PRZECIEKA POMOCY !!
- statecznik elektroniczny - 6 miejsc, 8 kabelkow, pomocy :D
- WELON - wytrzeszcz oczu. POMOCY!
guitar-world portal
Witam.Jestem tu nowy i to mój pierwszy post.Troche latek juz mam (3 z przodu) ale moja wiedza na temat akwarystyki jest co najwyżej mierna.Ale od początku.Akwa mam od ponad roku 120l (netto około 112) z pokrywą standardową Wromak na 2*18W.Nie bede wspominał co sie tam działo w początkowym stadium by nie szerzyc zgorszenia...Około 2 miesiące temu postanowiłem sie za to solidnie zabrac i zacząłem studiować wiedze miedzy innymi z tego forum.Na początek poszła pokrywa-dołożyłem jedną świetlówke i wymieniłem standardowe i teraz mam tak-od czoła Sylvania Gro lux t5 24W, Philips Master 965 pro 18W, Philips Aquarelle 18W.Czyli przekroczyłem nieznacznie magiczne 0,5w na litr.Miałem filtr wewnętrzny Senior Aqua Szut ale juz tez jestem po wymianie na Tetre 700 (od dołu ceramika, Bio balle, gąbka, zeolit.Dołożyłem w końcu tez Co2 - Ferplast- daje rade - około 6 bąbelków na minute - wieczorem ładnie widac jak rośliny produkują tlen na liściach.Zrobiłem duzą podniane wody 60% , wszystko wyjąłem , wymyłem, odmuliłem dno solidnie.Zrobiłem testy.Mam żwir kupiny w sklepie z Tesco + kamienie (pare z nad naszego bałtyku), + korzeń.Podmiany wody nic nie dają poniewaz woda w kranie ma 25 azotanów i dochodziło do kuriozum gdzie w akwa miałem mniej azotanów niz w kranówce.Poszedłem wiec dalej zakupiłem RO3 , który przyszedł wczoraj ale nie wiem czy dam rade zamontowac do świąt poniewaz musze przerabiac hydraulike w domu.I teraz co zaszło...po tych wymianach nastąpił straszny atak glonów.Nawet jak nie dbałem o akwa w pierwszym okresie to czegos takiego nie było.Wszystko zbrązowiało ( korzeń, kamienie, zwir)to okrzemki zapewnie, potem na lisciach cryptocoryn i żabienic pojawiły sie zielone planki to pewnie zielenice i teraz najlepsze na zwirze na roslinach i na szybie u dołu zielona maź -dość łatwo schodząca to jak mniemam sinice.Do tego na przylepkach od deszczowni pojawił sie jakis biały szlam(prosze powiedziec co to jest)...jestem załamany.Swiece 8 godzin od 16 do 24.Temperatura 25.Roslin mam nie za dużo i rybki tez małe i mało brudzące. Paramerty wody Ph 7,5 ale mogła sie zmiejszyc bo podaniu Co2 - nie mierzyłem od 3 dni, No3 - 25, No2- <0,3 , Kh - 4, Gh-10.Wiem ze powinienem miec jeszcze testy na Co2, Fe, Po4 ale nie wszystko na raz bo juz i tak duze wydatki poniosłem...Do tego jeszcze przymierzam sie do nawozów z Aquabotanique Micro i Macro , no i dojdzie jeszcze uzdatniacz do wody RO z PG.Moja pytanie ...czy da sie to ratowac i czy jest sens czy moze lepiej zrobić restart w okresie świąt i zacząć od nowa z woda RO...Prosze o pomoc. Jesli czegos nie napisałem to tylko dlatego że jestem tu świeżak...Pozdrawiam
Przede wszystkim witaj na forum
Sprawa jest prosta, wcześniej gdy nie miałeś takiej ilości światła, limitowałeś nim wzrost roślin (mniejsze pobieranie składników pokarmowych). Po dodaniu światełka rośliny przyspieszyły tempo wzrostu lecz zabrakło im jedzenia w postaci nawozów, świetnie to wykorzystały glony. Kiedy limitujemy nawozy, rośliny wydzielają cukry do wody, które są pożywką dla glonów wszelkiej maści. Jak masz okrzemki zmierz NH4 (to są najprostsze glony do usunięcia) Do walki z glonami najlepsze jest Co2, mianowicie rośliny pobierają najwięcej Co2 bo aż 70% z czego 30 % to nawozy. Dlatego moje rady są takie:
1. Ustal odpowiedni poziom Co2 (wydaje mi się że te 6 bąbelków na 1 minute jest zdecydowanie za mało) dobrze kupić stały test CO2 i utrzymywać go w żółtawym zabarwieniu.
2. Skoro masz 25ppm azotu w kranie polecam się udać do Darka, (Daro) miesza on oddzielne sole i na pewno poratuje Cię fosforem, Potasem, Azotem i nawozem Mikro oraz wytłumaczy Ci jak je dawkować. Glony są najprawdopodobniej przez to że limitujesz PO4 co jest dla roślin głównym papu (pomijając super makro jakim jest CO2). Wiele osób twierdzi że fosfor powoduje glony, nic bardziej mylnego to zachwiane proporcje fosforu do azotu powodują glony. Czyli przykładowo masz 25ppm azotu to z Po4 musisz pójść na 2,5 ppm (stosunek 10do 1)
3. Zrób 50% podmianę wody i wyczyść tyle glonów ile się da.
4. Uzdatniacza do RO nie potrzebujesz wystarczy że będziesz mieszał RO i kranówkę w proporcji 1:1
Widzę że wszystko co najwżniejsze napisał już Michał , a ja tylko dodam że zobiłeś zbyt duże zmiany w krórkim czasie , w tym zmiana filtra. Miałeś "martwy" filtr jak to na początku jego uruchomienia i zanim "dojrzał" biologicznie dopadły Cie te wszystkie plagi.
Jeszcze kilka uwag.
-Te kamyki znad morza daj na półkę , a nie do akwarium.
-Z przodu powinna się świecić 965 , a nie Grolux ( choć jak kto woli...)
-Masz zdecydowanie złą kolejność wkładów w filtrze! Patrząc od dołu najpierw powinna być gąbka , potem zeolit , biobale a na końcu ceramika. W tym układzie co masz ten filtr daje Ci 30% tego co powinien i tylko zasyfisz ceramikę.
-Co2 zdecydowanie za mało , tylko narobiłeś roślinom apetytu nim i światłem ,którego też nie powinienes świecić po 8 godzin zaraz po tych zmianach.
Trzeba będzie zrobić porządki i zacząć od nowa.
Przede wszystkim ogranicz porcje żywnościowe, ponieważ lepiej dać jeść 2 razy niż dać za dużo i zainwestuj w permanentny test CO2, co pozwoli Ci skutecznie walczyć z glonem. CO2 to największy sprzymierzeniec w walce z glonami. Sprawdź wykresy jaki barwy ma Twoje światło, musisz wiedzieć że glon najlepiej czuje przy kolorze niebieskim i zielonym. Światło z jak największą ilością barwy czerwonej, co jednak nie znaczy że glon nie będzie rósł. Glon posiada 10 krotnie lepszą adaptacje nawet do słabego światła niż "rośliny wyższe". Pisząc "rośliny wyższe" mówię o roślinach, które hodujemy i pielęgnujemy w naszych baniakach.
Kamienie z bagna znaczy Bałtyku połóż na skalniaku na podwórku Pamiętaj że najlepsza chemia nie da Ci tego co równowaga parametrów w baniaku.
P.S. Co do rad Gardena o pomocy Dara potraktuj ją serio bo najbardziej Ci to pomoże
Dziekuje za rady ekspertów.Też tak myslałem, co zresztą zasugerował Daro ze chyba najlepiej bedzie zacząć od początku.W taki mrazie kamyki wszystki powyjmuje i odłoże i chyba bede zmuszony tez dac nowe podłoże.Jakie byście zasugerowali?Dodam tylko ze zmiana filtra nie odbywała sie na zasadzie wyjecie starego i właczenie nowego.Starego jeszcze nie wyjąłem i nadal działają dwa.Po restarcie juz tylko zostawie Tetre.Dodam też ze zastosowałem prefiltr na koszyku z gabki wiec syf nie powinien sie tam dostawac w duzych ilościach ale oczywiscie zmienie kolejność.Co do świetlówki-tez nie moge przestawic bo te dwie 18W sa firmowo zamocowane a 24W dodałem mocując ją włąsnymi sposobami + odbłyśnik.A co2 - jak widze nie bedzie wiecej niz 7 bąbelków na minute-niedawno mierzyłem.To tylko bio-bimbrownia.A ile godziń świecić po restarcie i czy od razu podawac Micro i Macro?Jeszcze raz dziekuje za porady i zainteresowanie ..Pozdrawiam
Jakie byście zasugerowali?
Tutaj masz dziesiątki możliwości Lecz jesteś świeży w tym temacie i jak wcześnie wspominałeś chcesz trochę zaoszczędzić, także w tej sytuacji ciężko będzie coś doradzić. Zrobię taki mały wykaz kombinacji podłoża, które ja polecam i testowałem i wtedy sobie wybierzesz co Ci pasuje.
Propozycja 1
ADA Amazonia, w moim odczuciu jedno z lepszych podłoży jakie do tej pory miałem. Amazonia jest bardzo specyficznym podłożem miedzy innymi
-oczyszcza wodą (kryształ)
-zapewnia dobre parametry wody
-daje świetne rezultaty w wzroście roślin
-obniża twardość wody i poziom pH do wartości idealnych dla roślin.
Podłoże jest bardzo, żyzne starczy na ok. 2 lata użytkowania następnie można je wymienić lub użyźnić. Bardzo ważne przez pierwsze 2 tyg. podmiana 30-40% co 3 dzień.
Koszt 1 paczki 9L to 130zł (Ty potrzebujesz 2 paczek czyli 260zł)
Propozycja 2
Tak zwana "ziemianka" w prawdzie dopiero ją wprowadzam w akwarium 400L (nie chcę tam pakować ponad 40L ADA z wiadomych przyczyn a potrzebuję coś bardzo żyznego ). Dlatego ziemia jest dobrą alternatywą dla różnych markowych substratów.
Robisz taki mix (patrząc od dna akwarium)
-ziemia ogrodnicza (bez dodatków) 10zł
-kulki gliniano-torfowe 15zł
-pałeczki nawozowe z Fe 20zł
-kompost wiaderko 5L 20zł
-drobna siateczka 10zł
-żwirek (już masz)
Łącznie wynosi Cię to ok. 75zł a masz mega odżywczą bombę dla roślin na długie miesiące
Propozycja 3
Też dobra opcja, a mianowicie robisz takie zestawienie (patrząc od dna)
- Tetra Aqua Substrate wiadro 10kg ok. 40zł
- kulki gliniano-torfowe ok. 15zł
- Filtus Floran 2x5L ok.30zł
- Żwirek
Jest to w miarę tania opcja ale też nie za specjalna, wyniesie Cię ok. 85zł
Można takich kombinacji robić na prawdę dziesiątki, musisz sobie wybrać
Czy to nie za głębokie wody na początek?! zawsze myślałem, że trzeba nauczyć się pływać na płytkiej?!
Moja propozycja jest taka:
- Floran jako złoże dolne.
- zwykły żwirek
- kulki nawozowe
Nie ma co przesadzać od samego początku , Graff nie powiedział że tam będzie na całości trawnik z ponikła czy innego wynalazku. Tam gdzie będzie potrzeba wystarczy wcisnąć kulkę i ewentualnie tabletkę nawozową i dla podstawowych roślin będzie to wystarczające. To nie bedzie przecież HT z takim oświetleniem.
Resztę załatwi nawóz w płynie i umiejętna regulacja makro solami. I to wszystko.
Jak coś zapraszam na niedzielną giełdę zoologiczną , tam uzyskasz wszelkie potrzebne info.
Znów dziękuje za podpowiedzi.Co do postawienia drugiej fabryki to raczej nie ma sensu jak zaglębiam sie w temat.Po prostu za jakies 3-4 miesiace jak odsapnę finansowo przymierze sie do zakupu butli.Co do propozycji podłoża to na razie rozpatruje tylko nr 3 mr_gardena i propozycje Daro.Numer pierwszy odpada wiadomo z jakiego powodu...numer drugi jest chyba dla mnie jeszcze zbyt skompilikowany i jak mocno wejde w temat to na pewno bedzie to alternatywa godna uwagi.Teraz jak juz uporam sie z montażem RO najbardziej będzie mi zależec aby po pierwsze akwa sie ustatkowało i miało odpowiednie parametry a po drugie bedzie mi zależało na odpowiednim go prowadzeniu aby nie dopuścić juz do takiej sytuacji jak wyżej opisałem.I tu będe chciał sie skontaktować z Daro aby jak tylko będzie miał odrobinę chęci i czasu wprowadził mnie w tajniki nawożenia tak jak zasugerował mr_garden w pierwszej odpowiedzi.Za co będę oczywiście dozgonnie wdzięczny...A teraz jeszcze jedeno pytanie...skoro w kranie mam około 20-25 azotanów a radziliście aby lać 1-1 z RO to czy róznica jaka wtedy powstanie czyli powiedzmy 12-13 bedzie ok dla akwa?Czy moze lepiej 75% RO i 25% kranówki?A moze samo czyste RO i uzdatniacz do niego? Pozdrawiam...
P.S Jeśli nic mi nie wypadnie nadzwyczajnego postaram sie zajrzeć na giełde w niedzielę...
Znów dziękuje za podpowiedzi.Co do postawienia drugiej fabryki to raczej nie ma sensu jak zaglębiam sie w temat.Po prostu za jakies 3-4 miesiace jak odsapnę finansowo przymierze sie do zakupu butli.
Jak najbardziej popieram.