Moje pierwsze roślinne - problemy
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Jako wielki fan malawi nie przykładałem nigdy większej uwagi roślinom, zmieniło się to jednak w ostatnich tygodniach, postanowiłem założyć akwarium roślinne.
No i się zaczeło, po namowie Jacka postanowiłem wzbogacić moje oświetlenie i podwoiłem ilość moich świetlówek, no ale nie o tym mowa.
Nurzaniec w teorii łatwa w uprawie roślina, sam nie miałem z nim większych problemów kiedy rósł w moim malawi, miał długie zieloniutkie liście, przy słabym oświetleniu i bez nawożenia.
Dostałem pokaźną porcję nurzańca od KrzychaL za co jeszcze raz dziękuję, część powędrowała do malawi[200l] a kilka sztuk do roślnnej 90 tki, w malawi rośnie przyzwoicie, choć też mu czegoś brakuje, natomiast w roślinnm rośnie tak jak na zdjęciu
Nowe liście są prawie przeźroczyste i ogólnie żle wyglądają, spodziewałem się czegoś innego
Shinnersia rivularis-miałem same sukcesy w uprawie tej rośliny, wydawało mi się, że mogłaby rosnąć nawet w kałuży, co miesiąc oddawałem lub wyrzucałem wiadra tej roślinki, przy bardzo słabym oświetleniu i braku nawożenia rosła przepięknie, w moim nowym akwarium wygląda mniej więcej tak:
Nowe liście rosną lekko czerwon-brunatne i są na dodatek w wydaniu mikro.
naprawde nie wiem o co jej chodzi
Narazie są to moje największe problemy związane z tym akwarium, dodam że akwarium założone zostało 2 tygodnie temu i jest świeże, zostało złożone z dwóch mniejszych, krewetkarium i gupikarium.
Trochę danych:
Wymiary akwa 86 x 23 x 43h , czyli jakies 91 L
Oświetlenie 4 x 18w (72w)
Philips tld (3 x 865, 1 x 840)
4 x 1300lm (5200lm)
Przez 2 tygodnie było 2 x 18w kolejne 2x18w dołożyłem dzisiaj
Filtr aquaszut 650 z gąbką
grzałka 100w
Nawożenie:
bimbrownia, nawóz z allegro klik
oraz multimineral, po którym szalały krewetki.
Parametrów nie znam, nigdy nie musiałem mierzyć, wszystko było w porządku.
Rośliny:
hydrocotyle leucophelia
shinnersia rivularis
taiwan moss
cabomba caroliniana
vas. gigantea
microsorium pteropus windelov
troszkę szczątków (mam nadzieję ze sie przyjmą i odbudują) takich roślin jak:
heteranthera zosteoriofilia
rotala indica
hygrophilia polysperma
Saururus cernuus L. jaszczurzec pochylony
alternatea
Fauna:
krewetki red cherry (fire red) w liczbie około 70 sztuk
ampularia x 1
zatoczków nie licze, ale jest ich kilka
Akwa stoi dopiero 2 tygodnie i nie ma jeszcz konkretneaj kompozycj.
Proszę o rady i uwagi, (tylko nie typu: przesuń korzń w lewo, albo zakryj roślinkami ten filtr), ale co powinienem zrobić aby rośliny zaczeły ładnie rosnąć. Może poprostu jestem niecierpliwy i powinienem poczekać jeszcze z miesiąc i zobaczyć co z tego będzie??
Dodam że hydrocotyle rośnie najładniej z tych wszystkich roślin, a na ironie z nią w innych akwariach miałem najwięcej problemów.
tak było
tak jest
Nie ma co się martwić. Akwa masz nowe i dopiero co dojrzało. Na początku nie było za bardzo papu dla roślinek czyli azotu rosły one po prosu z zapasów ale po tygodniu zapasów brakło a bakterii nitryfikacyjnych nie było jeszcze na tyle by wszystko przerobić zatem dalej brakowało im papu, roślinki podupadły na zdrowiu, w obecnym momencie zapewne bakteri jest już pod dostatkiem oraz wytworzonego papu NO3 jednak rośliny i ich kondycja jest mocno nadszarpnięta i trzeba trochę czasu żeby się zebrały. istnieje jednak możliwość nadmiernego przyrostu poziomu No3 na co trzeba uważać bo roślinki jak już wspomniałem nie czują się na razie za dobrze zalecał bym zatem dosadzenie kilka zdrowych nowych egzemplarzy (a masz miejsce) po to aby się przed tym uchronić takie to już uroki dojrzewania zbiornika. Moim zdaniem ten nawóz to symfonia złota labeo powinien to wiedzieć, w tym okresie powinieneś dopóki nie wystartują rośliny nie dawać pełnej dawki nawozu bo i tak roślinki go nie zjedzą.
Przy tym oświetleniu efekty to tylko kwestia czasu, wydaje mi się również że jak na roślinne masz trochę mało podłoża. Nie wiem czy masz jakiś odblask na świetlówki, a to daje nawet 40% więcej światła w akwa.
Jak jeszcze coś zauważę to napiszę.
A masz tam jakieś rybki (dostarczycieli NO3), bo w tym nawozie raczej KNO3 nie ma.
A nie zauważyłem są krewetki to powinny trochę dostarczyć NO3
Niezła niespodzianka Łukaszu. A miał byc piasek do malawi. Akwa bardzo fajne ,ale musisz się wykazac cierpliwością.( ja jej nie mam). Bardzo jestem ciekawy jak będzie się spisywał ten nawóz. Jeżeli to symfonia złota to różne opinie o niej czytałem. Sam się przymierzałem do jego kupna. Pisz na bieżąco jak startuje baniaczek.
Generalnie akwarium jeszcze nie dojrzałe ale teraz musisz podjąć decyzję czy chcesz się bawić w roślinne. Jeśli tak to pierwsze co to proponuję zakup podstawowych testów zapewniam Cię że oszczędzą wiele nerwów i niepowodzeń, bez testów też się da ale jest ciężko. Wystąpiły pierwsze niedobory, jeśli stare liście nie gniją, nie mają dziur itd a jedynie młode są niewybarwione i małe to najprawdopodobniej jest niedobór żelaza i mikro ale małe liście czerwono-brunatne to równie dobrze niedobór fosforu lub potasu. Bez testów naprawdę trudno stwierdzić. Musisz dopisać w jakich ilościach nawozisz, generalnie można już zacząć nawozić ok połowy zalecanych dawek mikro i makro. Poza tym dałeś się trochę nabrać na ten nawóz tak naprawdę nie wiadomo co kupiłeś prawdopodobnie to symfonia z dwoma dodatkami. Nie kupuj więcej takich wynalazków, jeśli chcesz stosować symfonię kup sam w ogrodniczym plus sole macro.
Witam.
Jeśli nie masz testów zobacz ten link: http://www.triamond.prv.pl/ Opisuje objawy nadmiaru i niedoboru pierwiastków.
Pozdrawiam Marek
Dzięki za linka, był naprawde przydatny, ale mimo to ciężko mi sprecyzować jakie mam niedobory,bo moje objawy pokrywają się z wieloma brakami.
Natomiast wczoraj doszedłem do wniosku, że mogą to być w głównej mierze niedobory azotu, czyściłem wczoraj filtr, pierwszy raz od 3 tygodni i był czyściutki, wogóle nie brudził wody, a czasami filtr po 2 tygodniach robił mi w 5l miednicy istne bagno, tyle było syfu.
Głównym moim problemem jest chyba brak dostarczycieli produktów przemiany materii, mam co prawda troche krewetek, ale nie brudzą wody tak jak stadko ryb, innym wyjściem jest podawanie KNO3.
Mam do was prośbe, czy moglibyście mi napisać w jaki sposób, jakimi preparatami i gdzie kupionymi mogę uzupełnić niedobory.
Objawy
cabomba - kupiłem 3 gałązki tydzień temu, nadal sie nie ukorzeniły, tempo wzrostu = 0
ale nie gnije.
Nurzaniec przestał rosnąć, a wczesniejsze młode liście żółete, niewyraźne, półprzeźroczyste, niektóre powygiane nienaturalnie, stare liście nie gniją.
Mech jawajski w dobrej kondycji, rośnie,
Hydroctyle leucophelia- rośnie, nowe liście 30% mniejsze od starych, nowe liście lekko żółtawe i blade, już nie tak zielone jak stare, stare nie gniją, korzenie bez objaw.
No z tym azotem to nie wiem bo częstochowska woda zawiera dużo azotanów, nie wiem z jakiego ujęcia masz wodę u mnie podaję 17 ppm i w ogóle nie podaję azotu a obsadę roślinną mam dużą. Na początek zacząłbym podawać sole potasu np K2SO4 w ilości 1 ml do podmiany oraz jakiś nawóz mikro 1/2 dawek wg producenta może być planta active albo planta geiner classic. Jak pisałem wyżej bez testów wchodzimy w ruletkę może się uda a może nie. Najpierw tak jak prosiłem podaj ile nawozisz teraz i ile związków masz w wodzie kranowej. Brak syfu nie świadczy o braku azotanów związek jest taki że jeśli syfu jest dużo to może być za dużo azotanów i azotynów.
Tak jak pisałem wcześniej parametrów nie znam i mam pytanie gdzie moge nabyć K2SO4.
Jakie testy polecacie i na jakie parametry, dajmy na to że na początek kupie 3 testy i na jakie związki(pierwiastki) mają być te testy,
Widziałem ostatnio w jakimś zoologicznym test o nazwie FERRIN na zawartość Fe kosztował chyba 8 czy 9 zł, czy byłby to dobry zakup?
Dodam jeszcze, że nie mam żadnych kłopotów z glonami, jedynie zielony nalot na szybach.
gdzie moge nabyć K2SO4. poszukaj w sklepach ogrodniczych, polecam te w kiedrzynie jak się jedzie na Łask, do marketów nie ma co zaglądać bo jeżeli już mają to zanieczyszczoną i w postaci grubych kryształów.
Można też kupić w sklepie z odczynnikami chemicznymi ale to już trochę drożej.
Podpowidzcie mi jeszcze coś na temat testów
Podstawowe testy: No3, PO4, Fe. Polecam tylko testy jbl lub sery. Innych należy się wystrzegać bo niestety często podają złe wartości co prowadzi do wielu problemów, w tym przypadku naprawdę nie stać nas na oszczędności. JBL ma najlepszą opinię i poza tym jak się je zakupi raz to potem można dokupić tzw. uzupełnienia które są o wiele tańsze.
Podawałem już link do dobrego i taniego sklepu z odczynnikami z którego korzystam a na ogrodnicze należy uważać bo mogą zawierać sporo zanieczyszczeń.
"u mnie podaję 17 ppm" - miało być:u mnie podają 17ppm
Jeśli dopiero startujesz ten baniak, może warto byłoby od nowa założyć podłoże. Na Twoim kiepsko Ci będzie szło. Jeśli jest problem z młodymi liśćmi, to raczej masz niedobory mikro, jak napisali Koledzy, ale dawkuj z umiarem i bardzo powoli. Ja zawsze zaczynam nawożenie po miesiącu, dwóch od startu baniaka (wtedy jest dojrzały). Jak przesadzisz z nawożeniem przy nowym baniaku, glony Cię uduszą.
Pozdrawiam
Podłoże raczej napewno zmienię, dzisiaj zmierzyłem ph i wyszło mi 8 więc troszkę za dóżo, wydaje mi się, że to właśnie wina podłoża. Znowu się namęcze przy wyławianiu tych krewetek.
Jakie podłoże proponujesz Jacku, tylko nie to eksperymentalne o którym mi opowiadałeś z keramzytem i firanką, chyba za młody(doświadczeniem) na to jestem.
A czemu niby masz zmienić podłoże? Ja widzę tam żwirek i w swoim baniaku też mam rzeczny żwirek i jest ok. Jeśli chcesz sprawdzić czy podłoże ma wpływ na akwa to sprawdź metodą na ocet tzn weź kamyki lekko zarysuj i kropla octu jak zacznie się pienić to źle.
Podłoże tak jak wcześniej pisałem składa się z 2 cm warstwy piachu a na tym jakies 3cm żwirku róznej granulacji, ten piach troche nie pasuje, od początku wiedziałem ze żle robie, ale akurt nie miałem innej możliwości, a rośliny gniły w wiaderku więc musiałem się spieszyć.
Zmierzyłem Ph i wyszło mi chyba 8(pierwszy raz mierzyłem) a z kranu leci woda o Ph 7-7,5 ale chyba blizej 7.
Zrobię nowy zacier bo od tygodnia nie daje CO2 i wtedy zmierzę jeszcze raz, pasowało by zejść do wartości >7
Bez podawania CO2 rośliny cały czas bąbelkują
Jeżeli to jest ten piach odemnie to sprawdzałem go kwasem solnym, jest OK. Napewno to nie on podnosi Ci Ph. Ja go mam w swoim krewetkarium ponad miesiąc i Ph mam 7, a w kranie prawie 8.
A czemu niby masz zmienić podłoże? Ja widzę tam żwirek i w swoim baniaku też mam rzeczny żwirek i jest ok. Jeśli chcesz sprawdzić czy podłoże ma wpływ na akwa to sprawdź metodą na ocet tzn weź kamyki lekko zarysuj i kropla octu jak zacznie się pienić to źle.
Moim zdaniem lepsza jest metoda taka że bierzemy próbkę podłoża, załóżmy pół słoika resztę dopełniamy wodą destylowaną, po kilku dniach mierzymy twardość. Jak tester coś pokaże to znaczy że żwir podnosi twardość. Przy metodzie z octem i żwirem bardzo wolno podnoszącym twardość ale podnoszącym, możemy tego nie stwierdzić.
Grześku to nie jest piach od ciebie.
Barrel, to co mam w końcu sprawdzić Ph czy twardość??
ProPhet twardość węglanowa jest ściśle powiązana z Ph gdyż ta pierwsza stanowi bufor węglanowy i gdy zakwaszamy wodę do niższego pH to tak naprawdę obniżamy tww. Oba te parametry przy odrobinie wprawy możemy mierzyć zamiennie np kiedy mamy pH 5.5 tww będzie zawsze 0; przy pH 6 tww około 1, a przy pH 7 tww będzie co najmniej 4 stopnie.
Możesz zmierzyć jedno albo drugie.
Hmmm...zastanawiam sie nad tym co napisal barrel.
ph mowi nam o stosunku jonow wodoro-tlenowych do wodorowych..a twardosc weglanowa ..ile mamy soli weglanowych w wodzie....Powiazanie tych dwoch wielkosci jakies tam jest Ale chyba nie az tak scisle jak zasugerowal barrel.
Sprawa jest trochę zawiła i chyba wymaga uściślenia pojęć.
Parametry wody takie jak twardość (ogólna i "węglanowa") ,pH i przewodnictwo wiążą się z obecnością rozpuszczonych w tej wodzie substancji zwanych elektrolitami. Elektrolity rozpuszczając się w wodzie ulegają rozpadowi na jony (tzw dysocjacji elektrolitycznej). Najczęściej w wodzie obserwujemy obecność kationów: H+ Na+ K+ Ca2+ Mg2+ oraz niewielkie stężenia Fe2+ Mn2+ i nie których metali ciężkich (Zn2+ ,Cu2+ itp)
oraz anionów: OH- Cl- (SO4)2- NO3- HCO3- (HPO4)2- (H2BO3)-.
Sumaryczny ładunek anionów musi być przy tym równy sumarycznemu ładunkowi kationów.
Twardość ogólna wody to parametr proporcjonalny do stężenia jonów Ca2+ i Mg2+ jednak testy akwarystyczne "dodają" na ogol do twardości również stężenie Fe2+ Mn2+ i metali ciężkich.
Twardość węglanowa (przemijająca)wody to z definicji parametr pokazujący o ile obniży się twardość ogólna gdy wodę zagotujemy a następnie odsączymy powstałe osady węglanów wapnia i magnezu.
W rzeczywistości test akwarystyczny na TwW wcale nie mierzy TwW tylko stężenie anionów słabych kwasów (głównie HCO3- , HPO42- i H2BO3-).
Równanie TwO= TwW +TwN jest prawdziwe ale tylko dla "prawdziwej" TwO i "prawdziwej" TwW- a my mierzymy "akwarystyczne" wielkości tych parametrów nieraz bardzo odlegle od ich rzeczywistych wartości. Wielu z nas spotkało się chyba z sytuacja gdy "akwarystyczna" TwW> TwO- a tak się zdarza gdy stężenie anionów słabych kwasów jest większe niż sumaryczne stężenie jonów Ca2+ i Mg2+.
Cały spor jest w dużej mierze spowodowany tym właśnie, ze mierzymy i obniżamy często nie to o czym mówimy.
Alkaliczność (twardość węglanowa) i ph są blisko powiązane. Twarda woda niewymuszenie dąży do alkalizacji. Miękka ma skłonność do zakwaszania. Tak jest za względu na zdolność buforowania. Zdolność buforowania reprezentuje obecność alkaliczności (twardości węglanowej) i zdolność wody do utrzymania wysokiego ph. Jest to funkcja chemicznego wahadła. Gdy utrzymamy właściwą twardość węglanowa, to ph pozostanie na wymaganym poziomie. Zbyt wysoka twardość węglanowa a ph pozostanie wysokie. Zbyt mała twardość węglanowa a ph się zawali. Jeśli zauważysz że ph spada szybko musisz wprowadzić z powrotem węglanowość. Jeśli ph opiera się zmianą na niższe wartości musisz usunąć węglanowość.
Kto chce może zrobić doświadczenie, niech weźmie jakieś naczynie i wleje do niego wodę odstaną z ustabilizowanym pH następnie niech zbada tww i pH, po tych czynnościach zabierzemy się za podnoszenie twardości węglanowej przy pomocy starej metody dodając troszkę wodorowęglanu sodu czyli sody oczyszczonej. dalej po chwili mierzymy tww - wynik: wzrosła - ale mierzymy także Ph i co? Także wzrosło. Oczywiście rezultaty są lepiej widoczne zaczynając od miękkiej wody.
Doświadczenie możemy także przeprowadzić w drugą stronę z Ph. Bierzemy to samo naczynko jednak od razu utwardzamy wodę dość znacznie. Z testów otrzymujemy wysokie tww i pH. Zaczynamy zakwaszać małymi ilościami HCl i mierzymy parametry, w początkowym okresie spada nam tylko Tww mimo iż chcemy obniżać pH, dopiero wtedy kiedy odpowiednio zmniejszymy przy pomocy kwasu bufor węglanowy pH zacznie się obniżać, mniej więcej w takim stosunku jak podałem w poście powyżej czyli przy tww 4 pH będzie około 7, przy tww 2 pH będzie około 6,5, przy tww 1 pH będzie 6.0 przy tww 0 pH będzie zawsze 5,5 jednak to pH jest bardzo niestabilne i jest bardzo podatne na gwałtowne obniżanie swojej wartości.
Uff.
Noo troche sie rozpisales:)
Sode oczyszczana zawsze uzywalem do alkalizacji i zatwardzania wody w Tanganice ale wzrost tych dwoch wielkosci tlumaczylem sobie w ten sposob ze twardosc rosnie bo dodajemy jony wedlanowe a ph rosnie bo to soda Nie jestem chemikiem ale nie przypuszczalem ze tak to jest jak opisales.
Z niestabilnoscia ph w miekkiej wodzie czesto sie spotykalem wczesniej...alenie zastanawialem sie nad tym ze jesli rowne jest 5,5 to TwW napewno jest zerowa...
A jesli do mody o ph =5 dodamy weglanu wapnia?Napewno skoczy nam TwW ale czy od razu ph wzrosnie do ..np 6 ?
Musze sie pobawic chyba..:)
Krótkie uaktualnienie
Zakupiłem Limnophila aquatica, jakiś trawniczek na przód, może ktoś mi go zidentyfikuje, kupiłem też kilka gałązek taiwan mossu, wszystko w saxifradze.
W akwarium pojawiły się takżę dwa korzenie z tesco i dosypałem 2 worki czrnego bazaltowego żwirku.
Najważniejszym zakupem był nawóz Planta Active firmy Aquabotanique - Jacku jeszcze raz dzięki!
Kilka fotek:
Nurzańcowi się poprawiło - nowe pędy.
Nowe pędy cabomby.
Krewecie mają się coraz lepiej
Taiwan Moss na korzonku.
Obsadziłem korzeń mchem, przydała się żyłka, w tle widać nowe pędy cabomby.
Hydrocotyle ładnie się rozrosło, w ciągu miesiąca podwoiło rozmiary, w ciągu tygodnia od rozpoczęcia nawożenia Planta Active przyrosły 4 liście!!
Nowy nabytek limnophila aquatica.
Roślinka na trawnik - proszę o indentyfikację.
Nowy korzonek- prawda, że ładny.
Widok ogólny baniaka, na szybie jest lekki nalot.
Przede mną jeszcze dużo pracy, najważniejsze jest to, że rośliny zaczęły prawidłowo się rozwijać i to już po tygodniu od rozpoczęcia nawożenia - połowe zalecanej dawki + bimbrownia. Problemów z glonami na razie niema, no chyba że nalot na szybie i liściach hydrocotyle.
Za dwa tygodnie kolejna relacja.
Porównując to co było na początku i to co jest teraz to ogromny postęp, trzymaj tak dalej.
ta roslina o ktora ci chodzi to lilaeopsis brasiliensis na 99% bo moze byc to jedna z odmian nie opisanych czyli ssp. jak cos google i porownaj
ta roslina o ktora ci chodzi to lilaeopsis brasiliensis na 99%
Na 100% mam taką samą.
Dzięki chłopaki (Talib fajna ksywka, pasuje ci ) to jest lilaeopsis brasiliensis, mam nadzieję, że rozrośnie się na pierwszym planie, znacie jeszcze jakąś niewysoką roślinę na pierwszy plan, a raczej na trawnik.
jak masz dobre swiatlo i nie masz ryb dennych (kopiacych lub wielkich,kiryski jescze ujda ) to polecam echinodorus tenellus piekna sprawa ale duzo zabawy z wsadzaniem pedow z mlodymi roslinami ( czesto wedruja w w strone swiatla zamiast sie wykladac w strone dna) lub dzieleniem ich jak to woli
prophecik nie wiem czy wszystkie twoje krewcie sa takie "jasne"?? u mnie w ogolnym to az swieca, sa tak czerwone....
Łukasz napisz ile podajesz nawozu na dobę. Ile makro i ile mikro.
mikro daje około 0.5ml - 0.7ml na dobę, a makro 1ml raz na 3dni
Dzięki Łukasz.
Cieszę się, że nawozy pomogły. Jeśli masz nalot na szybie, coś w rodzaju pyłu, to zmniejsz trochę dawki, szczególnie makro. I generalnie uważaj, żeby nie przedawkować. To są naprawdę mocno skoncentrowane nawozy, a krewetki są bardzo czułe.
Pozdrawiam