CO2
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
czy kto¶ z Was stosowa³ takie butle ? http://www.allegro.pl/ite...epmalawipl.html
albo takie ? http://www.allegro.pl/ite...o2_filtus_.html
[ Dodano: Pi± Mar 30, 2007 12:12 pm ]
Lipa, nie polecam.
Lepiej zrób bimbrowniê albo od razu butla z reduktorem itp.
rozumiem.... nie instalowa³am butli z CO2 w swoim akwarium i nie mam o tym pojêcia co jest dobre dziêki za rade
To ostatnie to nic innego jak zwyk³a bimbrownia, któr± mo¿esz sama zrobiæ za grosze.
równie¿ polecam zrobiæ samemu bimbrownie ni¿ kupowaæ nic nie warte butle z co2 w areozolu
ja uzywam co2 z butli (z prostym dzwonem) uzywalem kiedys butli z reduktorem (aquamedic - wiec nie zadnej lipy - sprzedalem) i powiem tak ........ roslinom wszystko jedno skad maja co2 byle go mialy ......... wiec mowienie o jakims sposobie podawania co2 ze to lipa bo ja stosuje inny to nic innego jak autoreklama ... a dodatkowo jak mysliscie jaki sposob podawania co2 jest najskuteczniejszy czy rozpuszczanie babelka lecacego szybko do gory (ze strata jakies 40%) czy nie danie mu szansy ucieczki i odczekanie chwili na jego calkowite (100%) rozpuszczenie sie w wodzie?
matejoz tutaj masz racje z tym rozpuszczaniem ale zauwa¿ ¿e co2, czy to z bimbrowni czy z butli wysokoci¶nieniowej, mo¿a podawaæ bezpo¶rednio do filtra i tak samo mamy 100%
mo¿e trochê przesadzi³êm z tym "nic nie warte" ale imho bimbrownia jest du¿o lepszym rozwi±zaniem (zw³aszcza je¶li chodzi o koszty)
no tak mysla³am o tym ¿eby zrobiæ ale bojê sie "przedawkowaæ" rybkom co2
na pocz±tku nale¿y uwa¿aæ dlatego ja zawsze w pierwszych 2-3 dniach po zrobieniu zacieru rozszczelnia³em bimbrownie na noc ¿eby nie zagazowaæ rybek
ale je¶li dalej siê boisz to zrób bardziej rozcieñczony zacier, tzn wiecej wody a mniej cukru i dro¿d¿y lub mniej samych dro¿d¿y
ja obecnie (od d³u¿szego czasu) podaje co2 z butli 24h/dobe oko³o 1 b±bla na 1.2 - 1.5 s i nie zauwa¿y³em aby ryby by³y podduszone
do filtra to bym nie dawal (zrobi spustoszenie w zlozu bakteryjnym) .......... venturiego tez lepiej ominac (wymiesza sie z tlenem i po sprawie) ......... tak wiec gdzie w tym filtrze chcesz to dac aby nie tracic procentow ?
Wymiesza siê z tlenem przez zwê¿ke Venturiego?? w jaki sposób?? i co to ma do rzeczy??
Akurat moim skromnym zdaniem to jest jeden z lepszych i prostszych sposobów na dozowanie CO2 z bimbrowni. Bimbrownia produkuje 24/7 CO2 , jak j± przyt³umisz to ci siê rozszczelni, wiêc ja ograniczam j± lekko za³amuj±c wê¿yk tak aby z filtra lecia³a mgie³ka, ale non stop, nie zalê¿y mi na 100% rozpuszczeniu bo CO2 z bimbru mam i tak nadmiar, wiêc czego bym nie robi³ to i tak co 2 tygodnie musze robiæ nowy zacier.
matejoz na wlot do filtra (np tak jak tutaj koledzy pisali: http://www.czfa.pl/viewtopic.php?t=612 )
Na kube³ek owszem , ale na kaskadê nie polecam .
Prophet a DYSZA venturiego w filtrze po co jest? ........ moze zastosowalem skrot myslowy (majac na mysli filtr wewnetrzny) ale wymieszanie co2 z tlenem zalatwia sprawe (vide skutecznosc podawania) .......... a co do opisanego w innym watku sposobu podawania co2 ........ ciekawe jednak nie przekonuje mnie wlasnie z uwagi na obawe o zloze bakteryjne w filtrze zewnetrznym (nie omija go) i straty co2 na skutek pomiesznia z tlenem (wlasnie poprzez dysze venturiego) ........... na przyszlosc postaram sie byc bardziej precyzyjny w moich wypowiedziach
Jestem "techniczny", ale przyznam, ¿e mnie zaskoczyli¶cie
Rozprawiacie o dyszy Venturiego w odniesieniu do flitrów akwarystycznych....
Zerknijcie na definicjê dysza Venturiego
O to Wam chodzi³o
do filtra to bym nie dawal (zrobi spustoszenie w zlozu bakteryjnym)
A to jakim sposobem?
a co myslicie o czym¶ takim ? dorad¼cie proszê ! http://www.rybarium.pl/ht...t=&ekran=1&by=#
http://www.czfa.pl/viewtopic.php?t=158
za 143 z³ tetr1s skombinowa³ zestaw CO2 z butli wysokoci¶nieniowej, wiêc co mo¿na o tym my¶leæ.
To nic innego jak bimbrownia oparta na trochê innej zasadzie, ubrana w ³adne opakowanie i wyposa¿ona w dyfuzor/reaktor i tyle. Jesli ci zale¿y na estetyce i cena nie gra roli to kup to. Ja osobi¶cie za darmo bym tego nie wzio³ (chocia¿ ten dyfuzor jest zmy¶lny).
dziêki Prophet .....
Droga sandro je¶li ju¿ na pewno zdecydowa³a¶ siê na dawkowanie CO2 radzê Ci zacz±æ od bimbrowni, ma ona swoje wady ale na pocz±tek wystarczy. Najwa¿niejsze jest to ¿e koszt jest minimalny wiêc jak zrezygnujesz to ¿adna strata. Je¶li sama nie umiesz tego zrobiæ popro¶ jakiego¶ kolegê, na pewno pomo¿e a opis jak, znajdziesz tu na forum. Wszystkie formy po¶rednie oferowane na allegro czy nawet w sklepie s± nie warte tych pieniêdzy. Bimbrownia na pocz±tek a potem butla wysokoci¶nieniowa z reduktorem (nie musisz tego s³uchaæ ja siê przecie¿ tylko autoreklamuje )
dziêki Labeo. a mo¿e wstawicie tu linki do gotowych zestawów ?
sandra w tym temacie jest wszystko opisane razem ze zdjêciami: http://www.czfa.pl/viewtopic.php?t=214
czyta³am to i inne te¿. ale nie chce sama robic tej bimbrownicy bo mam ogólnie ma³o czasu i nie dopilnowa³abym jej. troche duzo pracuje i w domu jestem prawie go¶ciem
co do opisu wyczytalem ze co2 ma byc podawane do filtra (interpretowalem kubelek - gdzie ma wymieszac sie z powietrzem?) a co2 napewno nie pomaga rozwojoiw bakterii zawartych w filtrze na zlozach (gabki ceramika itp) .......... co do dyszy veturiego (zwanej systemem venturiego - odpowiedzialny za napowietranie wody wydostajacej sie z filtra - nie kubelek) uwazam iz podawanie tam co2 przy zalozeniu ze trafia tam i tlen i co2 (co nie ma miejsca jak wytlumaczono mi dopiero na privat) oznacza duza strate co2 .......... swoja droga moja wypowiedz miala na celu zwrocenie uwagi na straty wiazace sie z bimbrownia (mala ekonomika - vide kwestia kosztow) czy w/w sposobem podawania co2 .............. dlatego uwazam ze prosty dzwon jest sposoboem podawania co2 ktory generuje najmniejsza strate (a kosztowny wcale nie jest a estetyczniejszy - bimbrownia - napewno) ......... pozdrawiam
co do opisu wyczytalem ze co2 ma byc podawane do filtra (interpretowalem kubelek - gdzie ma wymieszac sie z powietrzem?) a co2 napewno nie pomaga rozwojoiw bakterii zawartych w filtrze na zlozach (gabki ceramika itp)
Podaj jakie¶ ¼ród³o takiego twierdzenia
(a kosztowny wcale nie jest a estetyczniejszy - bimbrownia - napewno) ......... pozdrawiam
Nie jestem przekonany ¿e jest estetyczniejszy, musisz przede wszystkim mieæ dzwon w akwarium i to sporej wielko¶ci w stosunku do litra¿u je¶li chcesz osi±gn±æ odpowiedni poziom CO2 w wodzie. Wiêc jak dla mnie zdecydowanie przeszkadza w akwarium bo zabiera miejsce i widaæ kolejny techniczny aspekt w akwa.
musisz przede wszystkim mieæ dzwon w akwarium i to sporej wielko¶ci w stosunku do litra¿u je¶li chcesz osi±gn±æ odpowiedni poziom CO2 w wodzie.
Sama prawda , z informacji z którymi zetkn±³em siê w tym temacie wynika , ¿e aby zapewniæ w³a¶ciw± ilo¶æ co2, podawanego do akwarium za pomoc± dzwonu nale¿y umie¶ciæ w nim rynnê szklan± ( jako dzwon) o wymiarach : szer-5cm, wys-5cm i d³ugo¶ci zbiornika. Nale¿y j± nape³niaæ min. 1xdziennie , ale czasami zapotrzebowanie ro¶lin jest wiêksze ( du¿o ro¶lin i mocne ¶wiat³o) , ¿e nale¿y j± nape³niaæ po kilka razy ...
Jednak nale¿y wspieraæ siê przy tym testem na zawarto¶c co2 ( ja to robiê badaj±c Ph i TWW) , aby nie przesadziæ. Po ustabilizowaniu siê w baniaku Ph i TWW , i w zwi±zku z tym równie¿ co2 , codzienna sta³a dawka co2 do rynny pozwoli nam te parametry utrzymaæ bez problemów i z korzy¶ci± dla baniaka.
Jest to ³atwiejsze w tym przypadku , gdy¿ wymaga tylko np. 2-krotnego nape³nienia dzwonu w ci±gu dnia , a nie np. 20 razy . Mo¿na te¿ podawaæ co2 do rynny z butli metod± b±belkow± (nawet gdy nie mamy jeszcze reduktora ), lub z bimbrowni ( nie ma wtedy du¿ych strat co2).
Daro a jak chcesz dzwon o dlugosci baniaka w nim umiescic jezeli poziomo bo tylko tak sie da to jak chcesz utrzymac w nim co2 (nie wyobrazam sobie tego) jezeli w pionie to i tak woda wyprze i rozpusci co2 tylko do poziomu gornego wody wiec po co ci taki dlugi .......... moj dzwon jest ustawiony pionowo ma okolo 20 cm wysokosci jakies 7 cm srednicy (na baniak ololo 300 l) napelniam go raz dziennie i nie zauwazam braku co2 (roslinki tez nie) ........ a wydawalo mi sie ze temat dotyczyl skutecznosci podawania co2 (po czesci tez eknomiki) ........ i tutaj uparcie twierdze ze najmniejsze straty sa na dzwonie ......... i jeszcze jedno (maly konkurs - z piwna nagroda ) looknijcie na zdjecie mojego baniaka i powiedzccie mi gdzie on jest ? (to apropo chowania osprzetu) ........ pozdrawiam
[ Dodano: Sro Kwi 04, 2007 6:31 pm ]
Przeczyta³em i nic z tego nie wynika. Mo¿esz zacytowaæ fragment o który Ci chodzi?
Tak czy inaczej, mia³by¶ te 20cmx7cm np dla ro¶lin.
oj nie nie tak latwo to nie ma .... popatrz na wzory a zwlaszcza paliwo (zarelko) dla bakterii ........ i postprodukty ...... swita?
Jesli chodzi o to:
C10H19O3N + 12,5 O2 -> 9 CO2 + 7 H2O + NH4+ + HCO3-
Z chemii to ja najlepszy nie by³em ale z tego wzoru wynika ¿e m. in. z rozk³adu zanieczyszczeñ powstaje m. in CO2 i tyle.
nadal brak zwi±zku z CO2 w filtrze je¶li jest inaczej to mnie o¶wieæ w koñcu cz³owiek uczy siê przez ca³e ¿ycie.
(mówi± ¿e wiedza przychodzi z wiekiem, szkoda ¿e jest to wieko od trumny )
drugi wzor od gory (w artykule jaki powolalem) odnosi sie do sytuacji o ktorej rozmawiamy ........... (tj podawanie co2 do filtra) ......... a opis tego co moze wystapic w takim przypadku masz ponizej w arcie jak wyzej (zagrozenie fermentacja - i to wcale nie hipotetyczne) .......... po krotce bo krece ciasta .... labeo jezeli masz ochote zapraszam wieczorem na gg pogadamy sobie ja tez mam do ciebie pare pytan o roslinki (to moja pieta achillesowa)
Fotka dla Matejoza ( i nie tylko ) odno¶nie obaw co do racji bytu dzwonu CO2 na ca³± d³ugo¶æ baniaka (jest widoczny w górnej czê¶ci zdjêcia nad deszczowni±).
rozumiem ze to dwa pasy szkla przyklejone do tylnej scianki na calej dlugosci baniaka? . ciekawe ............ a gdzie jest wlot?
http://www.czfa.pl/viewto...highlight=#5225
zagl±dnij sobie tam , mo¿e to wszystko wyja¶ni...
no tak
Pomys³ napewno dobry
Jedyn± wad±, któr± widze, to spora ilo¶æ miejsca w baniaku, jak± taka rynna zajmuje. Mimo, ¿e jest ze szk³a chyba j± widaæ
Widaæ j± je¶li nie ma siê zaro¶niêtego baniaka i to trochê przeszkadza wizualnie. My¶lê o czym¶ innym ale jeszcze trochê to u mnie popracuje .
Jest to patent który mam od czasu gdy kupi³em butlê , ale nie mia³em jeszcze reduktora - potrzebowa³em czego¶ co pozwoli mi podaæ co2 w takiej ilo¶ci do baniaka przed wyj¶ciem do pracy , ¿eby starczy³o na d³u¿ej ( od 6 do 15) potem mog³em pilnowaæ podawania . Gaz by³ podawany bezpo¶rednio z butli przez w±¿ do rynny , wymaga³o to ostro¿no¶ci , bo mo¿na przypadkiem wydmuchaæ ryby z akwarium Na kobitê nie mog³em liczyæ , bo na sam widok wnoszonej 6 kg butli do mieszkania to siê ju¿ spoci³a.
Rozwi±zaniw to daje 100% wykorzystanie co2 , wiêc nie spieszno mi by³o z jego pozbywaniem siê .
Witam po ¶wiêtach, no i dalej lecimy z dyskusj±
Podawanie Co2 do filtra absolutnie nie powoduje zastosowanie wzoru drugiego dla naszego przypadku, nadal obowi±zuje wzór pierwszy. Dzieje siê tak dlatego ¿e podaj±c CO2 nie tworzymy przecie¿ procesu wysokoobci±¿onego (mimo wszystko woda z akwa to nie ¶cieki).
U nas nadal pracuj± bakterie w procesie tlenowym.
Niestety nie u¿ywam gg. Na pytania odno¶nie ro¶lin chêtnie odpowiem na priv lub tlen.
Takie rynny jak pokaza³ Daro to znana rzecz, podobne s± w ogrodzie botanicznym we Wroc³awiu ale to stara technologia.
Labeo ...... jak to nie drugi wzor ?
C10H19O3N + 12,5 O2 -> 9 CO2 + 7 H2O + NH4+ + HCO3 - w tej sytuacji zaklada sie ze w srodowisku tlenowym (bez dwutlenku wegla) dochodzi do rozkladu zanieczyszczen celem zyskania energii i budowy biomasy
C10H19O3N + 1,5 NH3 + 2,5 CO2 -> 2,5 C5H7NO2 + 3 H2O - a w tej sytuacji w srodowisku z dwutlenkiem wegla
sprobuj odlaczyc filtr na kilka dni (ale tak aby nie wybic bakterii niech sobie chodzi np w innym baniaku) i zbadaj wtedy parametry pozywienia dla bakterii (No2 No3 i amoniak - ten napewno tez sie juz pojawi) i powiedz mi ze tego pozywienia jest niewiele (chodzi o jakosc procesu czy nisko czy wysoko obciazeniowy - raczej wysokoobciazeniowy - to zaleznosc od iosci pokarmu dla bakterii) ......... reszte masz w artykule jak wyzej
a na marginesie nalezy ten artykol przystosowac do warunkow baniaka np czarne wody (jak moje) ....... i wziac poprawke na zasadowosc wody (malawi to inne warunki) zwlaszcza ze wazny jest jeszcze jeden parametr zdolnosc buforowania wody (patrz ostatni akapit) ......... pozdrawiam
Matejoz, a ja my¶la³em, ¿e jeste¶ prawnikiem
Kuna, przera¿acie mnie tymi wzorami chemicznymi.
Brrrr
Nie mo¿na ¶iako¶ tak "po ludzku"
No nie tak
Przecie¿ dodaj±c dwutlenek wêgla nie przechodzisz automatycznie na drugi wzór bo nadal masz równie¿ tlen w wodzie. Stê¿enie CO2 i tlenu s± od siebie niezale¿ne.
sprobuj odlaczyc filtr na kilka dni (ale tak aby nie wybic bakterii niech sobie chodzi np w innym baniaku) i zbadaj wtedy parametry pozywienia dla bakterii (No2 No3 i amoniak - ten napewno tez sie juz pojawi) i powiedz mi ze tego pozywienia jest niewiele (chodzi o jakosc procesu czy nisko czy wysoko obciazeniowy - raczej wysokoobciazeniowy - to zaleznosc od iosci pokarmu dla bakterii) .
Tutaj zgoda, jak wy³±czysz filtr i dorzucisz jeszcze to CO2 (bez CO2 zreszt± te¿ tutaj zostan± tylko przyspieszone pewne procesy gnilne) no to masakra
Ja ca³y czas rozpatruje normalnie funkcjonuj±cy uk³ad: dzia³aj±cy filtr, tlen i dwutlenek wêgla kr±¿±cy w wodzie, w zasadzie nie ma ró¿nicy czy CO2 podajesz na filtr czy w inny sposób, przecie¿ tak czy inaczej znajdzie siê on w filtrze (chodzi o nasycenie wody CO2) podobnie jak tlen.
Dlatego s±dzê ¿e do takich warunków ca³y czas stosujemy wzór pierwszy.
Zreszt± ja mam za sob± oprócz teorii praktykê w taki sposób podajê CO2 od ponad dwóch lat (na pocz±tku z bimbrowni gdzie czasem ilo¶æ b±bli lec±cych do filtra mnie zatrwa¿a³) i naprawdê ¿adnych skutków ubocznych nie zauwa¿y³em a filtr standardowo czyszczê co jakie¶ 4 miechy.
W³a¶ciwie tak naprawdê to powinien t± dyskusjê wyja¶niæ jaki¶ biolog-chemik bo wydaje siê ¿e jednak obaj nie potrafimy przeprowadziæ dowodu na swoj± teoriê.
lopatologicznie ......... pierwszy wzor ma zastosowanie od sytuacji braku dwutlenku wegla w srodowisku w ktorym zachodzi opisana reakcja ....... drugi wzor w srodowisku gdzie taki dwutlenek wegla wystepuje ......... i tyle (przeciez jak podajesz co2 do filtra to wlasnie tam wystepuje i mamy do czynienia ze srodowiskiem jak opisane w drugim wzorze) ......... co do dalszego ciagu nie twierdze ze zawsze musza wystapic opisane dalej w arcie efekty (fermentacja) ale moga ......... wiec po co podnosic zagrozenie
Co¶ mi siê wydaje ¿e filtrze zachodz± obydwa procesy zarówno ten z pierwszego wzoru, jaki i z drugiego, poniewa¿ tak jak pisa³em jest i CO2 i tlen niezale¿ne od siebie, no i nie ma ¶rodowiska w akwarium w którym którego¶ z tych gazów by nie by³o (nasycenie w wodzie).
w zasadzie nie ma ró¿nicy czy CO2 podajesz na filtr czy w inny sposób, przecie¿ tak czy inaczej znajdzie siê on w filtrze (chodzi o nasycenie wody CO2) podobnie jak tlen.
To podtrzymujê w ca³o¶ci
Chyba koñczymy, szkoda ¿e nikt inny siê nie wypowiedzia³ bo dobrze by by³o wiedzieæ jak inni siê na to zapatruj±.
wlasnie ........... dajmy sobie spokoj ........... taka piekna pogoda a i piwo zimne