Ceratophyllum demersum
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Ceratophyllum demersum posiada pokrêcone li¶cie, które s± silniej skupione na czubku wspaniale rozga³êzionej ³odygi. Przerwy miêdzy wêz³ami u podnó¿a starszych ³odyg mog± dochodziæ do 3 cm. Ceratophyllum demersum jest ro¶lin± submersyjn±, która nie wytwarza korzeni. W ¶rodowisku naturalnym zakopuje siê w pod³o¿u typu od piaszczystego do mulistego, gdzie przyczepia siê poprzez zmodyfikowane li¶cie. Ceratophyllum demersum czêsto tworzy populacje jednogatunkowe i mo¿na j± znale¼æ samotnie i wolno rosn±c± na g³êboko¶ci do 1 m. Jednak¿e w akwarium woli silne o¶wietlenie i nie toleruje transportowania przez d³u¿szy okres czasu. Wydziela substancje toksyczne dla glonów i przy dobrych warunkach rozwoju efektywnie zapobiega ich rozrostowi.
Opis: Tropica
T³umaczenie: Piotr Baszucki
I co o tym my¶licie, czy akwarium obsadzone rogatkeim bêdzie wolne od glonów??
Ciekawe jakie glony (bo chyba nie wszytskie) s± nieodporne na toksyny wydzielane prze rogatka. Czy wydziela je ca³y czas, czy mo¿e przy odpowiednich warunkach i czy toksyny te mog± byæ niebezpieczne dla ryb, ro¶lin czy nawet krewetek
U mnie nitki piêknie oplata³y rogatka nic sobie nie robi±c z jego toksyn, byæ mo¿e ma jakie¶ dzia³anie wybiórcze tak wiêc akwa obsadzone rogatkiem niekoniecznie jest wolne od glonów.
Nie s±dzê ¿eby te toksyny mia³y jaki¶ wp³yw na inne organizmy ale... mo¿e wypowie siê kto¶ kto wie na pewno.
cze¶æ.
mam u siebie rogatka i glony te¿ s±
g³ównie nitki i torchê krasnorostów.
co do samej ro¶liny to krewetki lubi± na nim przebywaæ.
jest odporny i bardzo szybko ro¶nie.
raz na 2 tygodnie wywalam od siebie z akwa do 2 m rogatka, tak szybko siê rozrasta.
ciekawe jakby mia³y siê toksyny wydzielane przez rogatka do baniaka obsadzonego tylko t± ro¶lin±, czy wtedy by³by jaki¶ z³y wp³yw na zdrowie mieszkañców?
pozdrawiam
Bartek
Nie bardzo wiem o co chodzi z tym rogatkiem czyta³em ten opis wcze¶niej na jakim¶ forum w³o¿y³em do zbiornika (mia³em na celu pozbycie siê glonów-krasnorosty) a rogatek jak szybko rós³ tak szybko znik³ i nie mam pojêcia czemu. podobno wch³ania poprzez swój szybki wzrost ogromne ilo¶ci azotanów (tez to gdzie¶ czyta³em) a jak wiadomo w naszej wodzie nie brakuje tego sk³adnika, wbrew temu co wyczyta³em stê¿enie azotanów nie spad³o, natomiast w³o¿y³em do zbiornika moczarkê, pistie i trafi³o siê trochê wg³êbki rosn± w zabójczym tempie (jak chwasty) ale ilo¶æ azotanów spad³a o 10 ppm, krasnorostów te¿ siê pozby³em, tylko to raczej za spraw± kosiarek ni¿ tych cudownie dzia³aj±cych na glony ro¶lin.
ja te¿ uwa¿am ¿e jest to trochê przesadzone z wydzialaniem szkodliwych dla glonów substancji
mo¿e i tam w jakim¶ ma³ym stopniu tak ale napewno nie takim ¿eby siê glonów szybko i ³atwo pozbyc
owszem ¿e przy dobrych warunkach ro¶nie naprawde szybko (bardzo szybko) i dziêki temu absorbuje du¿o zwi±zków wygrywaj±c tym samym walkê o "po¿ywienie" z glonami