[288l] Pielęgnice SA
Serwis znalezionych frazPokrewne
guitar-world portal
Witam
Przedstawiam jak powstawał od podstaw mój zbiornik 288-litrowy. Wszystko co było możliwe robiłem sam (oszczędziłem sporo pieniędzy i wiele się nauczyłem;teraz mogę robić szafki pod akwaria, pokrywy i instalacje elektryczne bez problemu )
Wszystko zaczęło się od mojej obecności na forum www.akwarystyka.com.pl. Wstawiłem tam zdjęcia swojego (już nie istniejącego) zbiornika 72-litrowego i jakoś z biegiem czasu pomyślałem o większym akwarium; z początku miało być 180 litrów, ale po długich przemyśleniach i kalkulacjach zapadła decyzja: 288 litrów.
AKWARIUM:
Akwarium zamówiłem w sklepie Malawi w Sosnowcu. Oczywiście próbowałem w Częstochowie ALE: na ul.Piłsudskiego (przy siłowni) w bramie powiedzieli mi za moje akwarium 550zł . bez dłuższego namysłu obróciłem się na pięcie i poszedłem z tamtąd z założeniem "to był pierwszy i ostatni raz w tym sklepie". Malawi zaproponowało bardzo przystępną cenę, więc zamówiłem i.....jest
Dane akwarium:
160cm długości, 40cm szerokości, 45cm wysokości.
Listwy wzdłuż akwarium + dodatkowa poprzeczka w połowie długości.
Grugość szyb 10mm.
SZAFKA:
Od początku miałem robić sam...Nie było mowy o kupnie w sklepie ani o zamówieniu. Ot taki kaprys . Budowa...hmm. Wykorzystałem płytę wiórową o grubości 18mm. Zamówiłem je w Castoramie docięte już na wymiar. Wszystkie ściany szafki są podwójne, prócz "pleców" (dwie płyty 18mm skręcone ze sobą-można to zobaczyć na zdjęciach), chciałem w ten sposób być spokojnym o wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji. Płyty(blaty też) 18mm skręcałem wkrętami 30mm w ok. 10-15 punktach tworząc grubą ściankę (blat). Ścianki i blaty skręcałem ze sobą konfirmantami 40mm (nie żałowałem też konfirmantów-to się robi tylko raz więc po co oszczędzać). W efekcie dostałem bardzo stabilną, praktyczną szafkę idealnie pasującą pod akwarium. Całość była dość ciężka i jakby nie patrzeć duża,więc do wstawienia jej na miejsce potrzeba było 3 osób.Dodatkowo pod szafkę włożyłem starą (nie zniszczoną) karimatę. Wykończenie: Okleina 18mm + na wierzchni blat listwa ozdobna.
Dane szafki:
Wymiary: 162cm dłogości, 52cm szerokości, 80cm wysokości.
Wykorzystane elementy: Wkręty do drzewa 3.0x30mm, konfirmanty 40mm, 2 pary zawiasów, 3 pary rolek do szuflad, 5 klamek 112mm, listwa ozdobna 18mm.
Uwagi:
Wiercąc dziury na konfirmanty używałem wierteł: 4,5mm(na wylot przez przykręcaną płytę i na wyczucie -odpowiednia głębokość- do płyty przykręcanej); 7mm (na wylot przez przykręcaną płytę - uzyskamy w ten sposób przestrzeń na "łeb" konfirmantu); 10mm(tylko na zewnątrz przykręcanej płyty-delikatnie nawiercamy na głębokość ok. 1mm , aby łebek konfirmanta się schował i nie prężył później). Co do okleiny to lepiej przykleić ją przed skręcaniem niż później się męczyć.
POKRYWA:
Z uwagi na to, że akwarium zamawiałem na wymiar, pokrywę musiałem zrobic sam (i tak bym sam zrobił). Wykorzystałem panele PCV (zostało z podbitki dachowej po rozbudowie domu) w kolorze: ciemny brąz. Do zbudowania "szkieletu" użyłem kontowników aluminiowych, które też miałem. W pokrywie zamontowałem oświetlenie 2x40W T8 (też miałem) + odbłyśnik z aluminium. Po skręceniu wyglądało to mniej więcej tak:
Dane pokrywy:
Wymiary: 160cm długości, 40cm szerokości, 13/15cm wysokości.
Wykorzystane elementy: panele PCV,listwa wykończeniowa PCV, kontownik aluminiowy, wkręty "do blachy" 30mm, odbłyśnik aluminiowy, elektronika (oświetlenie, wyłączniki, itp), paski pianki podpanelowej.
Uwagi:
Całość jest oparta na wszystkich krawędziach akwarium odizolowana dodatkowo pianką (amortyzacja, wyrównanie nacisku),bardzo stabilna i wytrzymała ku mojemu zdziwieniu. Przy przykręcaniu paneli PCV trzeba uważać, aby nie wgniatać w miejscu przykręcania wkrętów.
ELEKTRONIKA:
Oświetlenie: 2x40W T8. Wszystkie elementy miałem w domu, kupiłem tylko jeden wyłącznik.
DANE TECHNICZNE AKWARIUM:
SPRZĘT:
Akwarium: szyba 10mm, wymiary: 160cm, 40cm, 45cm wysokość.
Szafka: płyta wiórowa 18mm olcha
Filtr: Tetra Tec ex1200
Oświetlenie: 2x40W T8
Grzałka: Aqua Szut 100W + termostat RT-2
WYSTRÓJ:
Łupek, korzeń, bazalt w dwóch różnych granulacjach na podłoże
OBSADA:
3xAequidens Pulcher (płci nie znam)
3xAequidens Rivulatus (dwa samce i samiczka)
ROŚLINNOŚĆ:
Anubias Nana
Anubias Barteri
Microsorum Narrow
Ceratophylum demersum
Hydrocotyle leucocephala
Sagittaria subulata
Ludwigia repens
Ok to by było na tyle...
Niedługo zrobię zdjęcie całości, ale dopiero jak zamontuję szuflady ( w Castoramie brakło okleiny ).
CHĘTNIE ODPOWIEM NA WSZYSTKIE PYTANIA...
Pozdrawiam
Paweł
No musze ci wpowiedzieć, że odwaliłeś kawał dobrej roboty i nieźle ci to wszystko wyszło. Szafka wygląda solidnie i estetycznie co do pokrywy to moim zdaniem ładniej by wyglądała jakbyś okleił ją jakąś okleiną np. w kolorze szafki.
W piątek skończyłem budowe szafki pod moje nowe akwa 90x60x40h i w przyszłym tygodniu zamieszcze kilka zdjęć, zastosowłem trochę inne rozwiązania techniczne w
konstrukcji szafki niż ty.
Czy miałeś jakieś problemy z wypoziomowaniem szafki ?? bo ja miałem ogromne, głównie przez to, że podłoga w miejscu gdzie mialo stanąć akwarium miała różnice poziomów między skrajnymi bokami szafki około 1cm, ale jakoś sobie poradziłem.
Witam
Problemów z wypoziomowaniem nie miałem bo mam równą podłogę (poziom)...
Dziękuję za ocenę i czekam na następne.
Pozdrawiam
Paweł
good work pewel88 zwłaszcza że wszystko robileś sam
mam pytanie odnośnie szawki - okolo ilu zł wyniosło Cię jej zrobionie?
Witam
Koszt szafki to ok.350zł (zaznaczam że konstrukcja jest bardzo mocna bo wzmocniona - podwójne wszystkie ściany prócz pleców)
P.S. Szkoda że edycji postów nie ma bo bym dodał wszystkie informacje o które pytacie. A tak muszę najpierw zebrać materiał i poprosić moderatora o edycję...No nic innego wyjścia nie mam
Pozdrawiam
Paweł