Regał na 2x200L
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Witam czy ktoś wie jak zrobić prosto i łatwo regal na 2x200L jeden zbiornik pod drugim.Mam do dyspozycji kształtowniki takie z dziurkami ale nie znam grubości ścianek.
profil 3x3cm zimno gięty, jest bardzo wytrzymały i wygodnie się go spawa (mam taki). Robisz coś w stylu zwykłego regału z tym, że dajesz poprzeczne wsporniki (tam gdzie staną bańki), następnie możesz go sobie obudować PCV 10mm albo płytą meblową
Konieczność spawania jest nieunikniona?Nie można pozkręcać tego śrubami ewentualnie nitami pisze dlatego bo niemam własnego migomatu.
Wiesz 2 x 200 l to jest potężny ciężar i dobrze pospawany regał byłby najlepszym rozwiązaniem, chyba nie chcesz tych 400 l zbierać z podłogi później, wiec przemyśl czy nie zainwestować w dobrego spawacza, w końcu inwestujesz raz i lepiej to zrobić do porządku.
Co do śrub, to wydaje mi sie ze tez mogłyby być, tylko muszą być całkiem spore z podkładkami i kontrami, a cala konstrukcja dobrze przemyślana, o nitach to raczej zapomnij.
Nity odpadają.
Spaw jest dobry, jednak jest mniej odporny na uderzenia i zginanie.
Dobrze rozmieszczone i odpowiednie śruby dadzą spokojnie radę.
Off-top: Ja pracuję obecnie na budowie wielkich magazynów (ok 40m wysokości) i są one tylko i wyłącznie skręcane na śruby i to rozwiązanie sprawuje się najlepiej.
Koszt spawania regału takiego jak Ty chcesz to mniej więcej 100-150zł i zdecydowania warto zainwestować.
Moim zdaniem mr_garden ma rację
Inne są wymagania konstrukcji wysokich budynków, a inne regałów pod obciążenie rzędu 1000 kg/m2
Nie ma co kombinować za śrubami
Miałem kiedyś skręcany regał pod 450 l. (kątowniki 50x50 ażurowe, ścianka ok. 3 mm).
Sprawdził się, ponieważ był zainstalowany w rogu pomieszczenia i zakotwiczony do ścian.
Śruby były M10
No i kłopot z estetycznym obudowaniem całości
Moim zdaniem lepiej będzie zastosować profile zamknięte , przynajmniej na pewno na pionowe elementy regału. Po pierwsze gabarytowo mogą być mniejsze niż kątowniki przy tej samej wytrzymałości , a druga sprawa zmniejszy się rozmiar regału i łatwiej będzie je obudować bo kątowniki będą musiały być bardziej ,,wypuszczone na zewnątrz,, aby akwarium można było w razie czego wsunąć wysunąć z regału.
No chyba , że to nieistotne.
W przypadku profili od razu można w ich dolne końce wspawać nakrętki i tym samym mamy idealne poziomowanie regału - ja mam tak w swoim.
No i tak jak napisał Coppercat dobrze by było zakotwiczyć go w ścianie jeśli podłoże nie gwarantuje 100% pewności .
Coppercat zgadzam się z Tobą jednak te regały budowlane muszą podobne, a nawet większe obciążenia znieść Tyle jeśli chodzi o off-top.
Znajdź dobrego spawacza, żeby nie zrobił za słabych łączeń.
Pełne profile Daro napisał będą najlepsze. Możesz potem nawet taki regał obudować płytami jakbyś chciał i będzie gdzie przewiercić otwory pod nie nie osłabiając konstrukcji.
Ja sam teraz urządzam czarne wody. Szafkę mam z grubych płyt meblowych i obciążenie tam będzie podobne ok. 1000kg/m2. Ok 1,5 tony na 1,56m2 powierzchni będzie
Jeżeli chodzi o regał z kątowników to tak jak pisali poprzednicy, powinien być zakotwiony do ściany dlatego, aby uzyskać stabilność oraz wytrzymałość danego regału. W zasadzie wszyscy producenci regałów zalecają kotwienie ich do ściany, nie tylko ze względu BHP, ale i uzyskania wytrzymałości regału podawanej w opisie lub instrukcji montażu. Sam osobiście widziałem zdjęcia jak regał runął bo nie był przytwierdzony do ściany, a razem z regałem poszło mnóstwo wódki i innego alkoholu. Pod półkami możesz zrobić poprzeczki wzmacniające półkę, a i postaraj się, aby najniższa półka była zainstalowana 2-5 cm nad poziomem podłogi, pozwoli to otrzymać także większą stabilność regału.
razem z regałem poszło mnóstwo wódki i innego alkoholu.
To "ciężki" barek był ....................
A ja zaproponuję drewno, kilka kantówek 10X7cm, końce zacinamy i skręcamy śrubami bądź wkrętami, bardzo wytrzymała konstrukcja nawet o wiele większe obciążenia przeniesie.
Zresztą większość ameryki w ten sposób buduje regały akwariowe wystarczy amerykańskie fora pooglądać. Materiał bardzo estetyczny i przyjemny, polecam. Dla tych co spawać nie umieją to zawsze jakaś alternatywa.