Przygotowania do założenia morszczaka
Serwis znalezionych frazPokrewne
- guitar-world portal
- Wazne, jak zaczac przygode ze zbiornikiem malawi?
- Przygotowanie kokosa. Proszę pomóżcie !
- Jak się zaczeła Wasza przygoda z akwarystyką...
- Cel i założenia Grupy Giełdowej CZFA
- chyba zaloze hodowle slimakow:P
- [200l] moje 200l
- SHARK ban za wh;]
- proĹba o identyfikacjÄ chorĂłbska
- Zakup i montaz zestawu do CO2
- Oprawki bryzgoszczelne
guitar-world portal
Zakładam ten wątek w historycznych celach dla kolejnych zainteresowanych. Na razie będę opisywał w jaki sposób przygotowuję się do uruchomienia morszczaka w ok rocznym terminie.
Oczywiście wszystko staram się kupować w opcji dobrej jakości do ceny (czy sie uda zweryfikuje przyszłość)
Na pierwszy ogień idzie zakup techniki, staram się kupować używane rzeczy ale dobrej jakości czyli poluję na tzw okazje. Oto co już upolowałem:
Pompa obiegowa Eheim 1262 (używka) ok 50-60% ceny nowej
Odpieniacz beast 400 P (używka) ok 65% ceny nowej
Udało też się wykonać dopływ i odpływ wody pod szafkę przy okazji remontu łazienki
(dobrodziejstwo tego rozwiązania odczuwam już dziś )
Dobry sprzęt to podstawa morszczaka, ja zwalczam skutki słabego sprzętu, który mnie zawiódł.
Mogę Ci polecić dobry sklep w filtrami RO.
http://www.sklep-rainbow.pl/
Kupiłem u nich filtr RO3, dokupiłem puszke na media, żywicę, kilka złączek i wyszedł mi filtr 10 calowy RO+DI za 220 PLN. Normalnie taki filtr kosztuje w sklepie sporo ponad 350.
yeż u nich kupowałem i jestem zadowolony z mojego filterka
Doszła automatyczna dolewka, to postaram się uruchomić dla sprawdzenia już niedługo, tylko muszę znaleźć elektrozawór od pralki.
Na Barbary jest sklep z częściami AGD, napewno tam dostaniesz taki elektrozawór. Ja mam dwa połączone w szereg dla bezpieczeństwa
Mam zawory od zmywarki, ale chyba poszukam innych bo te sie strasznie grzeją.
Mam gdzieś po prostu w piwnicy bo kiedyś kupiłem do projektu dozownika nawozów tylko projekt nie wypalił Jak wszystko pójdzie ok to też połączę dwa w szereg. Ile trwa to dolewanie wody u Ciebie że aż tak się grzeją? Ja chcę zabezpieczyć to wszystko dodatkowo jeszcze zegarem.
Na razie mam to zmontowane na sucho, ale włączenie elektrozaworu na ok 5 min nagrzewa go tak bardzo, ze ciężko go utrzymać w ręce.
Filtr osmoza 75gp - 100% tutaj wolałem nie oszczędzać więc jest nówka (i tak będę go również używał jako źródło wody pitnej więc zakup zwróci się podwójnie)
Pierwsza skałka:
Nic nie widać
Ile dałeś za skałkę i gdzie kupiłeś
Z ogłoszenia na forum nano-reef. Cena atrakcyjna.
Na allegro można kupić takie same po 25 .
Na nano reef było tańsze o połowę.
Ale nie o tym chciałem.
Ten kawałek to martwy koral ( a nie martwa skała). Skoro jest martwy to coś go zabiło.
Może zawierać szkodliwe dla akwarium chemikalia.
Poza tym, nawet jeśli jest "zdrowy" to powinien mieć jakieś ślady alg wapiennych. Taki czyściutki został poddany procesowi wybielania...
Ma jeszcze inną wadę.Bardzo nieustawny kawałek, ciężko cokolwiek na nim posadzić. Może jedynie służyć jako schronienie dla krewetek, krabów albo mniejszych rybek.
Moim zdaniem zakup dość nieudany.
Pozdrawiam.
Zobaczymy, martwa skała i taka miała być, wyjęta kiedyś z działającego akwarium, pomoczy się trochę w RO i będzie git. Ustawna jest, już przymierzałem a jak nie będzie pasować to młotek podzieli na mniejsze kawałki. A cenę wynegocjowałem niższą niż piszesz.
No cóż tzw skała do morskiego to właśnie głównie podstawa z koralowców (jeśli masz inne info napisz, na forum morskim powiedzieli że ta jest świetna).
Jeżeli jest to skała z działającego akwarium to po wymoczeniu w RO będzie się nadawała do morszczaka. Ładny kawałek skałki szkoda ,że nie jest żywą skałą.
Po paru miesiącach będzie ożywioną skałą. Zakładam że martwa skała to będzie 70-80% docelowej ilości skały w akwarium, jestem w miarę cierpliwy więc niech dojrzewa i rok a i tak po ok dwóch mies. będzie można powolutku zasiedlać, biorąc pod uwagę ceny zwierzaków bardzo mi to pasuje
Na fotce nie widać żeby miała dużo kanalików i szczelinek. Skała( martwa czy ożywiona) nadająca się do filtracji, w powiększeniu przypomina sito.
z tej którą ja mam , po wyjęciu z akwarium bardzo długo sączy się woda, jak z gąbki.
Rozumiem że chcesz użyć tego kawałka jako podstawy pod żywą skałę, ale raczej nie możesz go doliczać do skały która będzie filtrowała wodę.
PS Możesz dać fotkę makro tego kawałka ?
Jest porowata ale nie aż tak jak piszesz, to oczywiście nie będzie jedyna skałka w akwarium ale kupując następne wezmę pod uwagę twoje spostrzeżenia.
labeo moja rada dorzuć te 10 zeta na kilogramie i kup żywą skałę. To co jest na fotach to "suszki", które długo były poza wodą a tym samym walory filtracyjne są porównywalne z zebranymi, np. w okolicach Olsztyna wapiennymi skałkami...
Pozdro
Martwa skała ma tą przewagę nad wapieniami z Jury że jest porowata z środku. Po kilku miesiącach w akwarium jest nie do odróżnienia od skały kupionej z frachtu. Wapień z Jury to lita skała bez wolnych przestrzeni do zasiedlenia dla bakterii.
karlos zależy jaki kawałek znajdziesz na jurze Bardziej chodziło mi o walory filtracyjno biologiczne żywej skały w porównaniu do tufu wapiennego czy też jak to nazwano martwej skały
Pozdro
Dzięki LongWay za rady ale ja idę trochę inną może trudniejszą drogą, 70% skały to będzie właśnie martwa skała lub ceramika + reszta żywa dobrej jakości.
labeo a ile litrów odpalasz i ile skały łączbnie planujesz?
Standardowe 240 l. Ale nie wiem czy zmienię zdania na większy litraż. Skały z 30% obj.
Właśnie po to jest dojrzewanie aby martwa skała zaczęła powoli pracować jak żywa, po tym etapie niczym nie różni się od żywej skały (podobno)
no właśnie ... podobno
Co do dojrzewania to nawet jeśli włożysz żywą skałę to i tak baniak będzie dojrzewał ok miesiąc czasu a martwa skała nim nabierze kolorów i życia potrwa kilo czasu więcej, ale jeśli martwa ma być tylko budulcem to powinno być OK chociaż ja nie jestem osobiście zwolennikiem tej metody
Zatem powodzenia
Doszły dwie lampy hqi aquamedica 150W
Pudełko przelewowe (overflow box) o wydajności 5000l/h
Dwie pompy cyrkulacyjne tunze 6045 i 6025, blisko coraz bliżej startu
ja też kiedyś zakładałem morskie na suchej skale no 20% było żywej,można sie zniechęcić do morszczyzny więc kup żywą skałę odgazowaną jak ci radzą forumowicze koledzy.pozdrawiam
Teraz to szukam fachowca do szafki pod akwa potrzebuję: stelaż metalowy + ładna obudowa stelaża. Może ma ktoś namiar ale bez amatorszczyzny?
moge polecic argusakwarystyka.pl
labeo jakas aktualizacja by sie przydala up")