jaka obsada żyworodek?
Serwis znalezionych frazPokrewne
- guitar-world portal
- Obsada - brak pomysłu na nowe aqua POMOCY
- Obsada do 90L współgrająca z red cherry
- planowana obsada 250 L - czekam na opinie..
- Obsada to akwa 300-350l
- Obsada ryb i roślin do 300 L
- Obsada II planowa do akwarium 375L
- bocja, skalar a moja obsada
- Obsada do ślimakarium 16l
- obsada - neonkowy dylemat
- Czarne wody - obsada
guitar-world portal
Witam,
jak już wspomniałem na II Spotkaniu Forum planuję w najbliższych dniach remont generalny baniaka i delikatną zmianę obsady.
Na pewno pozostaną zbrojniki, dojdzie nowa porcja ślimaczków (zapewne od LukiBlack'a) no i mam dylemat co jeszcze...
Nie chce zapchać bardzo zbiornika, ale z drugiej strony chce żeby ładnie to wyglądało - troche kamieni, korzeni, piasek kwarcowy na dnie. Liczę, że przy gupikach, mieczykach i może molinezjach (zważywszy, że te dwa ostatnie gatunki są większe) będzie około 1 ryby na 6-7 litrów. Po odjęciu objętości wkładu zostaje jakieś 150-160 litrów, więc jakieś 25 do 30 sztuk.
Ma ktoś może jakieś propozycje dotyczące obsady - nie ukrywam, że myślę o jakiś nietypowych kolorach - innych niż standard.
Wspomniałem już na spotkaniu, że z żyworodkami mało miałem kontaktu, więc będzie to moj pierwszy taki baniak.
Przy okazji przydadzą się też rady w jakim stosunku samce do samic, ilości sztuk (może te 25-30) będzie mało, a co najważniejsze jak zapanować nad ich rozmnazaniem:)
pozdrawiam
ps: jak widac edycja działa:)
przydadzą się też namiary na miejsca gdzie można się zaopatrzyć w jakieś unikaty...
zbiornik filtrowany jest przez 2 filtry kubełkowe (o wydajnosci 900-1000l/h)
Witaj.
Zapanowanie nad rozprzestrzeniającą się populacją będzie zapewne dosyć trudne.
Przydałby się jakiś drugi niewielki baniaczek dla maluchów które by tam sobie podrastały i czekały na nowych właścicieli. Alternatywą tego może być bardziej drastyczny sposób którym jest umieszczenie ryb, które będą polowały na maluchy. Mam tu na myśli np. szczupieńczyki lub jakieś inne "mięsożerne".
Nie wiem za bardzo jak z ich wymaganiami "środowiskowymi". Musiałbyś sprawdzić ale chyba nie powinno być kłopotu z umieszczeniem ich z rybami wymienionymi przez Ciebie.
Jeśli chodzi o obsadę to są jeszcze np. zmienniaki. Też bardzo kolorowe.
Witaj Przemku...
Oczywiście Ślimakami służę uprzejmie...:D
Co do żyworódek to temat teoretyczny myślę że rozwiną Marcin...ja ze swojej strony dodam...że ode mnie możesz dostać jeszcze Gupiki...ładne odmiany...jeżeli chcesz możesz hodować dziką formę...!! w handlu znaną jako żyworódka endlera...
Opowiadaj nam na bieżąco jak idzie Ci z "przebudową"...
Jeżeli chodzi o żyworódki to w zbiornikach dekoracyjnych przeważnie daje się większy procent samców bo z reguły są one ładniej ubarwione. Jednak nie można przesadzać z tą proporcją bo samce żyworódek są na ogół "bardzo intensywnie zalecające się do samic" i mogły by je zamęczyć.
no wlasnie nie chce zameczyc rybek... na pewno poszukam jakiegos "zjadacza" narybku, bo na hodowle raczej sie nie nastawiam.
Co do warunków jakoś bardzo starać się nie muszę, bo rybki dużych wymagań nie mają
Witaj Belmotybe.
Poniewaz z żyworódkami miałem do czynienia przez lata, więc pozwól że coś Ci doradzę . Z ilością rybek nie przesadzaj. Żyworodne jak żadne inne mają dużą przemianę materii i trzeba pamiętac o częstej podmianie wody. Co do kolorków to oczywiście pawie oczka czyli gupiki, ale i mieczyki są też w wielu odmianach kolorystycznych. Jedne z ładniejszych to berlinki. Zajrzyj 28 go na giełdę ,a na pewno cos dla siebie wybierzesz.
Witam ponownie.
Jeśli idzie o ryby żyworodne to mam tu dla Ciebie jeszcze kilka propozycji:
Nożówka (Alfaro cultratus) 8 cm.
Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) 4,5 cm.
Żyrardynka (Girardinus metallicus) 7 cm.
Piękniczka błękitnooka (Priapella intermedia) 7 cm.
Ameka (Ameca splendens) 12 cm.
Półdzióbek karłowaty (Dermogenys pusillus) 7 cm.
Półdzióbek liemi (Nomorhamphus liemi) 10 cm.
Garbatka (Limia nigrofasciata) 7 cm.
Wesoła wdówka (Phallichthys amates) 6 cm.
Szczupak żyworodny (Belonesox belizanus) 22 cm.
(Źródło: Wodny Świat Akwarium Ulrich Schliewen)
Ten ostatni żywi się wyłącznie małymi i średniej wielkości rybami, więc jak już będziesz chciał zrobić czystkę to chyba się odpowiednio nadaje.
A tak już na poważnie.
Wymienione ryby chyba dosyć ciężko spotkać w sklepie. Ja osobiście nie miałem przyjemności. Chociaż ... jakby tak spytać w sklepie czy nie mogliby na indywidualne zamówienie czegoś przywieźć ? Może akurat coś by się udało.
Inna sprawa że ryby te wyglądają kolorystycznie średnio i porównując je do Gupików czy Mieczyków to wyglądają wręcz nieciekawie. Jedynie te półdzióbki jakoś się prezentują moim zdaniem i żywią się małymi rybami co mogłoby być dla Ciebie istotne.
no ilosc to tak jak mowilem... max w okolicach 30 szt.
na pewno musi byc jakis wyjadacz narybku:) bo nie chce spuszczac do wc tych rybek, a nie mam czasu, zeby biegac i pytac czy ktos to wezmie - no chybaze na grupie bede pisac.
na gieldzie sie na pewno pojawie - moze cos dla siebie znajde.
z metabolizmem tez sobie raczej poradze, bo duza czesc roboty wykonuja filtry kubelkowe z odpowiednimi wkladami (teraz - niestety z roznych przyczyn praktycznie nic nie robilem w akwarium przez 2 miesiace, tylko dolewalem wode - przy okolo 25 rybkach i dosc obfitym karmieniu woda jest klarowna, mieszczaca sie w normach, a piasek na dnie bez grama syfu...)
musze jeszcze troche poczytac, moze zyworodki beda tylko jakąś tam częścią obsady... zobaczymy...
w razie czego cały czas czekam na propozycje i uwagi - zarybianie zacznę od około końca stycznia, początku lutego...
Przemku jeżeli nie chcesz miec kłopotu z narybkiem, wystarczy że do obsady dolożysz ze trzy skalarki. Po ich zachowaniu będziesz wiedział kiedy samiczki się kocą. One zaś pięknie ożywią Twój baniaczek.
Większość z zaproponowanych przez kolegów gatunków jest dość trudna do zdobycia, a czasem kosztowna. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z żyworódkami, to zacznij od tego, od czego zaczyna prawie każdy akwarysta, czyli gupiki i mieczyki, jak i pierwszych tak i tych drógich jest mnogość odmian kolorystycznych. Jeśli chodzi o gupiki, to można spotkać w naszych sklepach odmiany tak piękne, że chciałoby się je wszystkie zabrać do domu . Polecam odwiedzić sklep w tesco, tam mają chyba najpiękniejsze odmiany (moim zdaniem).
Gupiki są małymi rybkami - samce 4cm samiczki 5cm, a dorosłe mieczyki 2x większe. W sklepach zazwyczaj są młode miecze po 4cm, żeby je ludzie kupowali, a po paru miesiącach niewiadomo co z nimi zrobić bo urosły dwókrotnie i akwarium zrobiło sie dla nich za małe. Osobiście mam 2 mieczyki w 60L i jest to dla nich dóżo za male akwarium. Jeśli się zdecydujesz na mieczyki, to warto zainwestować w formy weloniaste, piękne ryby(to taka 'arystokracja' wśród mieczyków )
no baniak 200L przy dobrym filtrowaniu poradzi sobie spokojnie - co do rozmiarów to już kiedyś tam czytałem, a i dość sporo widziałem:)
z tymi skalarami to fajny pomysł - godny rozmyślań...
Zajrzyj 28.01 na giełdę, na pewno coś wybierzesz sobie z mojego zbiornika. Zastrzegam jednak, że mam taką zasadę, że każdy kto ode mnie dostaje ryby, musi mi zostawić choćby grosz. A co do mieczyków, to wg mnie ładniejsze są księżycowe, ale to już kwestia gustu.
Jesli się zdecydujesz mogę służyć molinezjami księzycopłetwymi srebrne lub czarne i jakiś czerwony i czarny mieczyk tez się znajdzie