Brak pęcherzyków tlenu na roślinach przy CO2...
Serwis znalezionych frazPokrewne
- guitar-world portal
- Czego brakuje roślinom - nowe pędy karłowate
- Jak zabezpieczyć rośliny przed wysyłką Pocztą Polską ?
- Malutkie 96 litrów ( czyżby roślinne? )
- prosze pilną o identyfikację roślinki
- [112l profil] - mój baniaczek roślinny
- 240l - labeo akwa roślinne
- [300l] Roślinne. Mała fotorelacja.
- [126l] [roślinne] Back to de roots...
- [126l][Roślinne] Akwa Dawida
- 110L moje roślinki :-D "od początku"
guitar-world portal
Od dwóch tygodni zacząłem stosować CO2 z bimbrowni, a jako dysfuzor mam kostke lipową, ale do tej pory nie ujrzałem jeszcze pęcherzyków tlenu na roślinach - czemu ?
Baniak 60l (60x30x33) profilowane
Filtr wew 400l/h
Oświetlenie 2x15W (Sun Glo + Aqua Glo) - 8h
Roślin jest dosyć sporo rożnych gatunków (chyba kończe walke z glonami nitkowymi, natomiast na kilku roślinach widać takie dziurki na liściach...)
Jako nawóz tylko kulki gliniano-torfowe
Bimbrownia podaje jeden pęcherzyk co 2 sekundy
pH- 7,2
TWO - 9
TWW - 3
NO3 - 10
Przy takim oświetleniu trudno o bąbelki ale nie tylko o światło chodzi. Bąbelki tlenu na roślinach to efekt bardzo wysokiej fotosyntezy aby to nastąpiło potrzeba odpowiedniego nawożenia i światła, samo CO2 nic nie zdziała. Dziurki w liściach to jeden z objawów braku potasu. Jeśli podłożem jest tylko żwirek nie obędzie się bez podawania nawozów w płynie makro i mikro.
Z tego co piszesz masz 0,5 W na litr ,co nie jest wcale tak mało i zupełnie wystarcza do prawidłowego wzrostu większości roślin ( bez tych z wygórowanymi wymaganiami) , jedynie co można zmienić to czas świecenia na 10-12 godzin (tylko uwaga znowu na glony).
Tak jak pisał Labeo musisz zgrać kilka czynników aby wszystko grało. Nawozisz co2 od niedawna i masz jeszcze jego zbyt niski poziom w akwarium ( w tej chwili ok. 5,6ppm , a potrzebujesz ok. 20ppm), bo rośliny ma bieżąco pobierają go z wody i minie trochę czasu zanim będzie większy .Możesz zwiększyć na tydzień liczbę podawanych bąbelków do 1 na 1 sek. i kontrolować ph i tww testami . Obecne ph masz trochę za wysokie i powinieneś osiągnąć ok.6,8-6,9 .
Nic na siłe bo masz małe akwarium i szybko reaguje na wszelkie zmiany w nawożeniu co2 , a także nawozami macro i micro , które musisz zacząć stosować , a podawane dawki zwiększać stopniowo.
Tak jak sugeruje Labeo dodaj siarczanu potasu w proszku po każdej podmianie wody - on nie zaszkodzi.
No3 masz w tej chwili ok ale jak zwiększy się poziom co2 i rośliny zaczną go szybciej wchłaniać konieczne będzie jego podanie w płynnym macro lub w proszku , bo jego brak powoduje stagnację w rozwoju roślin. Przy podawaniu macro w płynie (firmowe)musisz uważać na poziom fosforanów- nie mogą być za duże .
Powodzenia.
Jak podnieść KH i jakie nawozy macro i micro byście polecili ?
Dodam, ze posiadam także nawóz Sera florena, ale chwilowo nie podaje, aby nie uaktywniać glonów nitkowych z którymi walczę, bo podobno ma on dużo żelaza.
Te same pytania na dwóch forach, testujesz naszą wiedzę?
Te same pytania na dwóch forach, testujesz naszą wiedzę?
Nie, ale różni ludzie siedzą na różnych forach, a nie wszyscy mają identyczne doświadczenia. Lepiej zebrać opinie od kilku "lekarzy"...
Dziś po włączeniu oświetlenia zrobiłem testy na KH - 3 dKH i pH - 6,4, czyli spadło o 0,8 w stosunku do ostatniego pomiaru (6 dni temu), gdy zwiększyłem szybkość bąbelków CO2. Nie za szybko spadło pH ?
Teraz z tabelki wychodzi, ze CO2 jest na poziomie 38 czyli chyba troszkę za dużo. Ryby zachowują sie normalnie i nie pływają przy powierzchni.
Czy są różnice, gdy się robi testy rano po włączeniu światła, a wieczorem przed jego wyłączeniem ?
Oczywiście że są różnice, w nocy dwutlenek węgla nie jest pobierany przez rośliny i w skrajnych przypadkach może to być niebezpieczne. Podawanie CO2 na noc jest bezcelowe dlatego ja na noc odcinam CO2 (przez elektrozawór). Innym sposobem na pozbywanie sie nadmiaru CO2 w nocy jest włączanie na noc napowietrzania.
pH - 6,4, czyli spadło o 0,8 w stosunku do ostatniego pomiaru (6 dni temu), gdy zwiększyłem szybkość bąbelków CO2. Nie za szybko spadło pH ?
Test robiłeś rano kiedy tak jak napisał już Labeo ph jest niższe ,więc powinieneś sprawdzić je również wieczorem aby sprawdzić jaki jest dobowy skok ph, bo to jest bardzo ważne. Dzięki temu też określisz średnią jego wartość dzienną. Zmiana ph o 0,8 w ciągu sześciu dni nie jest dla ryb niebezpieczna , w przeciwieństwie do nagłych skoków.
Rzeczywiście, wieczorem ph wzrosło do 6,8
Dziś kupiłem trzy nawozy w płynie firmy Aqua Art: Planta Gainer Macro, Planta Gainer Ferro+ i Planta Gainer Classic. Mam nadzieję, że one pomogą roślinom w prawidłowym wzroście i może w końcu zobaczę te bąbelki tlenu...
Przy takim oświetleniu b.szybko zamiast bąbelków możesz zobaczyć rozwój glonów jeśli przenawozisz dlatego zalecam dużą ostrożność w dawkowaniu nawozów (szczególnie Ferro). Zacznij najwyżej od 1/3 sugerowanych dawek.
Nikt jeszcze nie wspomniał tutaj o b. ciekawej zasadzie w akwariach roślinnych (ja osobiście jej nigdy nie sprawdzałem): im mniejsze akwarium tym więcej oświetlenia trzeba aby wymagające rośliny rosły tak jak w dużych baniakach. Czytając opisy takich baniaków zazwyczaj jest to ok 1W/1l a nawet więcej.
W końcu doczekałem się pęcherzyków tlenu ale tylko na kilku roślinach min.:
Taiwan moss,
Wywłóczniku rdzawym,
Alternatherze reineckii,
Hygrophila Polysperma.
woda chyba ma tez swoje granice nasycenie tlenem i dwutlenkiem węgla jezeli jest jednego za duzo automatycznie nie ma miejsca na to drugie:)ale nie wiem nie znam sie na tym ,nie jestem chemikiem:P
woda chyba ma tez swoje granice nasycenie tlenem i dwutlenkiem węgla jezeli jest jednego za duzo automatycznie nie ma miejsca na to drugie:)ale nie wiem nie znam sie na tym ,nie jestem chemikiem:P
To jak sam napisałeś że się nie znasz to po co wypisujesz te brednie?
Obecnie cały baniak jest wypełniony bardzo malutkimi pęcherzykami pływającymi w wodzie, czy to może być tlen, a jeśli tak, to czy jest go tak dużo, że już się nie rozpuszcza i pływa sobie w wodzie ?