wesz rybi
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
witam mam male pytanko jest jakis sposob na zlikwidowanie choroby tzw. wesz rybi jesli byli byscie wstanie pomoc byl bym wdzieczny z gory dzieki
¬ród³o: http://www.akwarystyka.co...ead.php?t=31693
CHOROBA: PASO¯YTUJ¡CE ROBAKI I SKORUPIAKI
PRZYCZYNA: Paso¿ytuj±ce robaki np. Dactylogyrus, Gyrodactylus, lub skorupiaki np. Lernaea lub Splewka (wesz rybia).
OKOLICZNO¦CI SPRZYJAJ¡CE: Czêsto atakuj± rybki karpiowate; mog± przedostaæ siê do akwarium wraz z pokarmem pobranym ze stawów rybnych.
PRZEBIEG: Wiêkszo¶æ paso¿ytów bytuje w warstwie ¶luzu pokrywaj±cej skórê, skrzela i oczy rybek, ¿ywi±c siê nab³onkiem i krwi± rybki; inne wnikaj± w tkanki ¿ywi±c siê p³ynami ustrojowymi.
Lernaea zakotwicza siê w ciele rybki, na zewn±trz pozostaj± dwa worki z jajami; splewka, przenosz±ca siê przez kontakt bezpo¶redni z zara¿on± ryb±, zakotwicza siê w naskórku za pomoc± przyssawek. ¯yje przyczepiona do ¿ywiciela i opuszcza go jedynie na czas rozrodu. W ma³ych akwariach czêsto zmienia ¿ywiciela, zara¿aj±c kolejne ryby. Na spodniej stronie jej sp³aszczonego cia³a znajduj± siê dwie przyssawki, którymi przyczepia siê do rybki, ¿ywi±c siê wyssan± z niej krwi±.
SKUTKI: Paso¿yty powoduj± nadmierne wydzielanie ¶luzu, powa¿ne problemy z oddychaniem i silne os³abienie rybki-¿ywiciela, która mo¿e pa¶æ w skutek uduszenia lub zatrucia toksynami. Rybka staje siê podatna na inne choroby czy zatrucia. Lernaea po odpadniêciu mo¿e pozostawiaæ wrzody. Splewka natomiast ze wzglêdu na to, ¿e potrafi paso¿ytowaæ na wszystkich gatunkach ryb, sieje spustoszenie w akwariach.
OBJAWY: Rybki maj± ruchy chwiejne, s± niespokojne, mog± siê ocieraæ o ró¿ne przedmioty. W wypadku robaków paso¿ytuj±cych na skrzelach oddychaj± z trudno¶ci±, czêsto tu¿ pod powierzchni± wody, a pokrywy skrzelowe s± szeroko rozchylone. Pod lup± mo¿na zobaczyæ bia³awe przywry d³ugo¶ci do 1 mm przyczepione do listków skrzelowych, czasem powoduj±ce naro¶la na skrzelach.
Na skórze mo¿na zauwa¿yæ podbieg³e krwi±, nieregularne punkty, czêsto wywo³ane stanami zapalnymi w miejscach przyczepu. Pod lup± widoczne s± paso¿yty, np. bia³awo-zielone nitki zwisaj±ce ze skóry ryby -> lernaea, lub okr±g³awe punkty ¶rednicy ok. 5 mm -> splewka.
LECZENIE: W przypadku wiêkszych, doros³ych paso¿ytów skórnych (np. splewka, lernaea) leczenie rozpoczynamy od rêcznego usuniêcia robaków/ skorupiaków: wyjmujemy zainfekowane rybki ze zbiornika na czas do 2 min, k³adziemy na mokrym materiale. Paso¿yty usuwa siê za pomoc± pêsety. Ranki nale¿y zdezynfekowaæ za pomoc± patyczka z watk± (mo¿na do tego celu u¿yæ jodyny). Przy splewce zaleca siê posmarowaæ rany zadane przez paso¿yta cienk± warstw± bia³ej wazeliny. Nastêpnie rybki przenosimy do osobnego zbiornika z dodatkiem odka¿alnika (akryflawina, trypaflawin), w celu zapobiegniêcia ewentualnej infekcji bakteryjnej czy ple¶niawki. W przypadku splewki nale¿y wszystkie ryby przenie¶æ do zbiornika leczniczego, a w ogólnym baniaku zastosowaæ ¶rodek przeciw splewkom.
W przypadku Dactylogyrus zwalczanie jest dwustopniowe, ze wzglêdu na tworzone przez niego jaja, które s± odporne na leki. Przenosimy ca³± obsadê do osobnego zbiornika i tam poddajemy k±pieli krótkotrwa³ej w r-rze formaliny 40% 30 cm3 /100L czas k±pieli 35 minut, powtarzamy co tydzieñ przez ok. 3 tygodnie. Mo¿na zastosowaæ równie¿ gotowy preparat Capifos zgodnie z zaleceniami producenta.
Chemiczne metody leczenia stosujemy przeciwko niewidocznym larwom robaków, oraz tym, którym inaczej „do ty³ka siê dobraæ nie da”. Teraz mamy do wyboru:
K±piele krótkotrwa³e w r-rze:
- soli akwarystycznej: 10-15g /1L czas k±pieli ok. 20 min
- nadmanganianu potasu: 1g /10L czas k±pieli ok. 5 min, lub 1g /100L ok. 30 min
Po k±pieli krótkotrwa³ej, podobnie jak po zabiegach mechanicznych przenosimy rybki od innego zbiornika, zapewniaj±c im optymalne warunki, uprzednio odka¿aj±c go w celu zabezpieczenia ran przez zaka¿eniami bakteryjnymi.
G³ówny zbiornik nale¿y odkaziæ jednorazowo za pomoc± r-ru soli akwarystycznej, rivanolu, wody utlenionej lub chloraminy.
UWAGI DODATKOWE: Wiêkszo¶æ robaków przechodzi ca³y cykl przeobra¿eñ, w niektórych jego fazach s± one odporne na dzia³anie substancji chemicznych (czyli w naszym przypadku leków). Dlatego te¿ zaleca siê zastosowanie ca³ej kuracji minimum dwukrotnie.
Trochê du¿o do czytania.
Pietro126 napisz jeszcze sk±d skopiowa³e¶ te informacje, pamiêtaj o tym w przysz³o¶ci.
Pietro, podaj ¼ród³o sk±d skopiowa³e¶ tekst. Bo chyba sam tego nie napisa³e¶
http://www.akwarystyka.co...ead.php?t=31693 to ta stronka a na przysz³o¶æ bêdê wiedzieæ.
dzieki stary mam nadzieje ze pomoze ale z tego co widze to ciezko sie tego cholerstwa pozbyc .pozdrowionka