WC-Rybka
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Co o tym sądzicie: WC-Rybka
Ja myślę że być może i to działa ale tylko z bardzo małymi rybami które nie powodują wzbijania się podłoża, np. spłoszona paletka, kopiąca w podłożu mekka, ponieważ te wloty mogą się szybko zatkać żwirem.
Nie wiem jaką średnicę mają te otwory i ile muszą wystawać nad powierzchnię aby całość sprawnie funkcjonowała , ale takie rozwiązanie ma wg. mnie wiele wad.
Na pewno nie zastosował bym tego przy piaszczystym podłożu, bo nie wierzę że nie dostanie się tam piasek . Problemem będzie czyszczenie podłoża przy pomocy odmulacza w pobliżu tego "pochłaniacza", przesadzanie roślin , stosowanie go w zbiorniku z rybami kopiącymi w podłożu i krewetkami.
W przypadku zapchania trzeba zdemolować kawałek podłoża aby to coś zdemontować , oczyścić i ponownie zamontować na swoje miejsce .
Wizualnie to może to szpecić wygląd baniaka , więc trzeba by zrobić maskowanie a wtedy można zakłócić poprawną cyrkulację i pobieranie nieczystości. Zresztą jak pisze wynalazca właściwa cyrkulacja jest najważniejsza , więc się zastanawiam jaki musi być aranż zbiornika aby wszystko było ok.
I jeszcze jedno : jak tu zainstalować prefiltr
żaden interes cały syf leci do kubła
żaden interes cały syf leci do kubła
Wiadomo jest to używane tylko wówczas jeżeli np. w akwa mamy dwa kubły i jeden służ jako mechaniczny.
Ja się tylko zastanawiam czy nie wciągnie tam np. otostka, a jeżeli jest to jakoś zabezpieczone co z zapychaniem się tego np. liśćmi.
Witam!
Jestem posiadaczem tej końcówki i jest bardzo dobra - praktycznie nie trzeba sciągać gówienek z dna zbiornika i na dnie nie ma żadnego dziadostwa.
W akwa mam palety wiadomo wymagające ryby ale wc- rybka ściąga z dna całe dziadostwo które im szkodzi owszem czasami kamyk się dostanie do wc-rybki ale to żaden problem nie zdażyło się podczas długiego użytkowania żeby się zapchała jak kamień utknie w otworze to poprostu z góry go przepychasz i po robocie a filtr czyszcze raz na pół roku. o dziwo to wszystko co się do niego dostanie rozkładają żarłoczne bakterie. może do filtra dostanie się parę kamyków ale to nie problem
Co do wypowiedzi kolegów to jeśli chodzi o ryby to do palet nadaje się bardzo dobrze, sprawdzono - jedynie trzeba uważać na przekarmianie mięsem za dużo mięcha w filtrze może go szybciej zapychać ale z tym zawsze trzeba ostrożnie!!:)
Odmulanie
Akwarium odmula się wtedy rzadziej bo lepsze jest pochłanianie nieczystości, ale wiadomo raz za kiedy trzeba odmulać dno w okolicy wc-rybki wtedy znowu ją obsypujemy to bardzo prosta sprawa nie trzeba jej absolutnie demontować.
Rośliny
Wc-rybka na środku ma szparę którą można obsadzić roślinami tak, że będzie mało widoczna a i tak jest praktycznie niezaauważalna w zbiorniku (to jej wielka zaleta) bo jest z tworzywa przeźroczystego i zasypana - wystają tylko prawie niewidoczne dla oka rurki dodatkowo jak ktoś ma tło strukturalne z tyłu to ukryje za nim węża doprowadzającego i wtedy praktycznie jest niewidoczna
Zatykanie roślinami
Generalnie większość liści pływa na górze dopiero gdy następuje proces gnilny zaczynają opadać częśc małych zostanie wchłonięta te większe trzeba zebrać ale ciężko zapchać wc-rybkę mi się w użytkowaniu to nie udało . Zbieranie obumarłych liści to normalna obsługa akwarium "nie ma urządzenia genialnego na to"
Ruch wody
Wystarczy delikatny obieg a nawet jak go nie ma to i tak syfu na dnie kilka razy mniej niż przy zwyklych koncówkach
Jedynie może być problem przy rybach mocno kopiących,ale jest na to sposób obsypuje sie wtedy wc-rybkę żwirem a jej najbliższe okolice czymś grubszym np grugsze kamyki które ryby nie przemieszczą .
Cały syf leci do kubła i o to chodzi jak kubeł jest sprawny to sobie z tym poradzi ja czyszce go raz na 6miesięcy a i tak prawie tam nic nie ma -dobrze jest mieć jeszcze dodatkowy denitrator zna wyjściu z filtra np z filtra do wody wktórym jest ceramika i mały filtr gąbkowy wewnętrzny wtedy zbiera drobniutką zawiesinę i woda jest wtedy klarowna jak w źródełku:)
Zapewniam, że moje ryby z tą instalacją (filtr +ta końcówka + denitrator + mały filtr wewnętrzny) czują się świetnie a i w baniaku nie ma żadnego syfu!!!!:))
Ale są też drobne wady jak wszędzie bo nie ma złotego środka - czyli krewetki może zassać
choć nie śądze nie sprawdzałem, do piachu średnio się nadaje bo przeznaczona jest głównie do żwirku i kamyków ale sprawny akwarysta zaradzi tym niedogodnościom
Geralnie jest to wyrób naprawdę wart zastosowania moi kumple też go mają i każdy bardzo chwali bo spisuje się świetnie tylko raz za kiedy trzeba ściągnąć jakiś kamyk czy liście poza tym czyści dno jak nic innego.
Ale się rozpisałem
Pozdrawiam
Paleciarz
ale jaka róznica czy zastosuje ten niby wynalazek czy wlot ot filtra zastawie zwyklym standardowym sitkiem jakie jest w wyposazeniu
ja nie widze różnicy
Ta końcówka jest bez porównania wydajniejsza od tradycyjnej końcówki filtra bo ma znacznie większy obszar zasysania nieczystości - powiem tak - zafunduj sobie ten wyrób a poczujesz jaka jest różnica . Wiem większośc znas podchodzi sceptycznie do nowości, ale to naprawdę jest skuteczne
Ble , ble , ble ... Timer ,piszesz ja byś był tego producentem , a ja uważam że lepszym sposobem jest jedna płytka ( lub kilka)z filtra podżwirowego z podpięciem do filtra (jako drugie dodatkowe zassanie !) ulokowana pod miejscem karmienia ryb ,w najniższym punkcie podłoża baniaka , przysypana zwykłym żwirkiem.
Po pierwsze w miejscu , gdzie spada karma jest stały ruch wody w podłożu ,czyli tam gdzie zalega niezjedzony pokarm , a nie obok więc nie dochodzi do beztlenowego ( czytaj :gnilnego)rozkładu pokarmu.
Po drugie , ze względu na ruch wody(cyrkulacja zasysająca) w najniższym punkcie baniaka , to tam gromadzi się większośc syfu i jest go wtedy łatwiej usunąć .
Dla mnie ta "inna końcówka", to tylko kolejna alternatywa ,tak jak piszesz nie pozbawiona wad . Można ją wypróbować ,ale nie należy jej mieć tylko dlatego , że mają ją koledzy...