Staw ogrodowy
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Witam.
Mam w planach za³o¿enie stawu ogrodowego. Du¿o o tym ju¿ czyta³em, ale nie wiem jakie ro¶linki mogê tam posadziæ (chodzi mi o takie dostêpne w zoologikach, typu moczarka...)
i czy trzeba jako¶ je specjalnie nawoziæ? Czy wodê tam muszê te¿ co jaki¶ czas podmieniaæ?
Je¶li kto¶ ma ju¿ takie cacko to podzielcie siê swoimi do¶wiadczeniami
Pozdrawiam.
Cze¶æ,
ja mam takie "cacko" i mogê co nieco powiedzieæ.
Je¶li chodzi o podmianê wody, to zale¿y od tego, czy masz tam ryby, czy nie (oraz od ich ilo¶ci). Na pewno konieczny bêdzie filtr - w przeciwnym razie po jakim¶ czasie rybek ju¿ nie bêdziesz widzia³. Musisz te¿ wzi±æ pod uwagê fakt, ¿e takie oczko jest nara¿one ca³y dzieñ na promienie s³oneczne, co mo¿e powodowaæ zakwit glonów (dobrym rozwi±zaniem mo¿e byæ filtr z lamp± UV). Powy¿sze rady s± bardziej lub mniej trafne w zale¿no¶ci od wielo¶ci stawiku i zarybienia.
Oczywi¶cie podmiana nie wygl±da ju¿ tak jak w akwarium - ciê¿ko zgromadziæ odpowiedni± ilo¶æ wody, ¿eby siê odsta³a. Ja u siebie co jaki¶ czas spuszczam niewielk± ilo¶æ wody jednocze¶nie zasysaj±c mo¿liwie najwiêksz± ilo¶æ zabrudzeñ i zastêpujê wod± z kranu - jak do tej pory nie zaobserwowa³em ¿adnych negatywnych skutków dla ryb (wrêcz przeciwnie - kolorowe karasie odbywaj± tar³o po ka¿dej podmiance - nawet kilkana¶cie razy w sezonie).
Oczywi¶cie s± dostêpne ró¿nego rodzaju ¶rodki uzdatniaj±ce wodê itp, ale na ten temat siê nie wypowiem, bo nie stosujê.
Je¶li chodzi o ro¶liny, to ja osobi¶cie nie poleca³bym tych ze sklepów zoologicznych - s± one hodowane w warunkach akwaryjnych i nie gwarantujê, ¿e dobrze zaaklimatyzuj± siê w oczku. Lepiej udaæ siê na jaki¶ dziki stawik - moczarki powinno tam byæ pe³no.
Inne gatunki ³atwo dostêpne to:
-toje¶æ rozes³ana
-tatarak prawdziwy (pachn±ce li¶cie)
-pa³ka wodna (charakterystyczne br±zowe pa³ki)
-drobne sitowie
-sitowie olbrzymie (dorasta do 2m ale rzadziej wystêpuje)
-kaczeniec (do strefy przybrze¿nej - ro¶lina bagienna)
-wyw³ócznik
Na stawach wystêpuje te¿ gr±¿el ¿ó³ty - ale uwaga - nie wiem jak teraz, ale kiedy¶ by³ to chyba gatunek chroniony.
Podobnie grzybieñ bia³y.
Wiêkszo¶æ odmian kolorystycznych grzybieni mo¿na kupiæ w centrach ogrodniczych (20-60 z³ za sadzonkê - zale¿nie od wielko¶ci i rodzaju).
W takich miejscach mo¿na te¿ nabyæ tatarak dwukolorowy (zielono bia³e li¶cie) i sitowie pr±¿kowane oraz inne - ja opisa³em tylko te które ja posiadam lub kiedy¶ hodowa³em.
Aha jeszcze mo¿na kupiæ ro¶liny p³ywaj±ce:
-salwinia p³ywaj±ca
-hiacynt wodny (charakterystyczne bulwy - podobno kwitnie ale mi siê to nie zdarzy³o)
-pistia (jednak wygl±da nieco inaczej ni¿ ta akwariowa)
Trzy powy¿sze wymagaj± przezimowania w ciep³ym miejscu.
Je¶li chodzi o nawo¿enie, to ja nie stosujê ¿adnego, ale wszystkie gr±¿ele i grzybienie trzymam w skrzynkach wype³nionych mieszank± gliny, piachu i ziemi torfowej (60%, 20%, 20%), natomiast tataraki itp. najlepiej rosn± w ziemi z niewielkim dodatkiem gliny i zasypane ¿wirkiem na wierzchy (¿eby ziemia nie wyp³ywa³a i nie brudzi³a wody).
Gr±¿ele i grzybienie maj± podobn± cechê do hodowanych w akwariach lotosów - mianowicie ¼le znosz± przesadzanie. Wiêc wskazane jest posadziæ w miejscu, w którym ju¿ zostan±. W przeciwnym razie po przesadzeniu do¶æ d³ugo maj± mniejsze li¶cie i mniej kwiatów.
Nie polecam te¿ umieszczania fontann w pobli¿u grzybieni - krople wody padaj±ce na li¶cie nie najlepiej s± przez nie tolerowane.
Ryby mo¿na hodowaæ takie ze stawu:
-p³oæ
-wzdrêga
-kara¶
-karp
-lin
-okoñ (drapie¿nik)
W ka¿dym z tych przypadków (i innych te¿) nale¿y mieæ na uwadze wymiary ochronne obowi±zuj±ce dla poszczególnych gatunków (niektóre s± ca³kowicie chronione jak np. s³onecznica). Nie polecam te¿ zdobywaæ takich rybek na wodach PZW bez odpowiedniego pozwolenia (karta wêdkarska) - lepiej poprosiæ o to znajomego wêdkarza.
Ja osobi¶cie wolê ryby ozdobne:
-karp koi
-kara¶ ozdobny (³atwy do rozmno¿enia przy zapewnieniu odpowiednich warunków)
-orfa (tzw. z³oty ja¼)
-kolorowe odmiany lina i amura
Te rybki raczej do nabycia w centrum ogrodniczym (w zoologicznym rzadziej).
Widzê, ¿e trochê siê rozpisa³em - ale na pewno nie wyczerpa³em tematu.
Napisa³em tylko to, co mi teraz przysz³o do g³owy - mam nadziejê, ¿e co¶ z tego siê przyda.
Martinez, a jakiej foli u¿ywa³e¶ pod oczkiem? Z rodzin± planujemy budowê (bêdê pomaga³) mo¿liwe, ¿e do lata siê uda uruchomiæ wszystko:)
W tym momencie wyrównujemy teren.
Heh dziêkiMartinez.
Ja jestem narazie na etapie kopania do³u. Ma ju¿ (a raczej dopiero) oko³o metra g³êboko¶ci.
Bêdê mia³ tam kilka karasi. (tak na pocz±tek, a potem siê zobaczy)
Filtr. Jaki polecasz? Czyta³em wiele o tym, ¿e musi, wiele o tym, ¿e nie potrzeba... stwierdzi³em jednak, ¿e dam. Moje kolejne pytanie: czy 1metr g³êboko¶ci, 3metry d³ugo¶ci i 2 szeroko¶ci s± wystarczaj±ce? Wiem, ¿e 1m. g³êboko¶ci to takie minimum. Postaram siê zrobiæ wiêksze (oko³o 2m.)
Co do folii, to ja na samym pocz±tku pope³ni³em powa¿ny b³±d, bo zamiast folii zrobi³em zbrojenie i ¶cianki oraz dno wyla³em z betonu. Wszystko by³oby mo¿e ok gdyby nie to, ¿e:
-¶cianki w niektórych miejscach by³y pionowe (a oczko g³êbokie do 2 m)
-nie zabezpieczy³em tego na zimê (styropian, pi³ka, s³oma etc)
Efekt by³ taki, ¿e z powodu pionowych ¶cianek nacisk lodu by³ silny i beton (zbrojony i o grubo¶ci 10-15cm z solidnej zaprawy!!!) popêka³.
Na wiosnê okaza³o siê, ¿e woda powoli ucieka.
Wiêc nie chc±c kuæ tego betonu po prostu wy³o¿y³em go zwyk³± foli± ogrodow± (nic specjalnego).
Z tego tez powodu nie wiele mogê powiedzieæ o foliach, bo nie sprawdza³em - no mo¿e tylko tyle wiem, ¿e czasem k³adzie siê pod nie jakie¶ maty je¶li pod³o¿e jest kamieniste (mimo wysypania warstwy piachu co jest konieczne). Nale¿y te¿ mieæ na uwadze, ¿e zak³adanie takiego stawiku w pobli¿y rosn±cych drzew mo¿e siê skoñczyæ dziurawieniem folii przez korzenie (ja jednak nie muszê siê o to martwiæ - beton:-)
Natomiast spotka³em siê nawet z foliami, które maj± kolor przypominaj±cy ¿wirek lub nawet takie, w które s± wtopione kamienie i ¿wir.
Sceptycznie do tego podchodzê - mo¿e na pocz±tku wygl±da to fajnie, jednak je¶li pokryje siê glonami lub mu³em, to trudne mo¿e byæ czyszczenie.
Co do rozmiarów i g³êboko¶ci oczka, to ja uwa¿am, ¿e je¶li chcesz hodowaæ w nim ryby (tym bardziej je¶li s± to odmiany ozdobne - bardziej delikatne) to powinno ono byæ g³êbsze (min. 1.5 m) ale powinno te¿ mieæ spor± czê¶æ p³ytk±, w której woda bêdzie siê nagrzewa³a szybciej (przydatne je¶li chcesz doprowadziæ do tar³a).
W g³êbszym i wiêkszym zbiorniku wszelkie procesy - zw³aszcza te zwi±zane ze zmianami temperatury - zachodz± wolniej. W ma³ym mo¿esz zaobserwowaæ ¿e ryby nad ranem lub w upalne dni pobieraj± tlen z powietrza.
Równie¿ niektóre ro¶liny lepiej bêd± ros³y na g³êbszej wodzie a inne na p³yci¼nie, wiêc najlepiej zrobiæ zró¿nicowane dno je¶li chodzi o g³êboko¶æ.
Od ka¿dej regu³y jest jednak wyj±tek. Moja dziewczyna mia³a przez 3 lata 6 karasi w oczku. By³y to zwyk³e karasie stawowe ok 6 - 10 cm d³ugo¶ci. Jednak oczko mia³o wymiary ok 0,5mx0,5m i ok 20 cm g³êboko¶ci. Zaskoczy³o mnie to, ¿e karasie ka¿d± zimê prze¿ywa³y mimo i¿ jestem pewien, ¿e wszystko by³o zamarzniête do dna.
Dziêki za rady. Wiem ju¿ du¿o wiêcej.
Mo¿e siê uda. Co do g³êboko¶ci to u mojej cioci by³o takie ma³e oczko g³êbokie na oko³o 15 cm. i jedna bo jedna rybka bez karmy prze¿y³a... 3 lata! To ju¿ by³ szok. W dodatku ciocia my¶la³a, ¿e rybka zdech³a i ponad rok zanim wy³owi³a zw³oki by³o przykryte deskami
bez dostêpu ¶wiat³a, ¶wie¿ej wody, itp. Nawet w skrajnych warunkach prze¿yj± ale lepiej, ¿eby mia³y optymalne warunki (mowa o rybach), rozmna¿a³y siê, ros³y i by³y ³adne
Co do foli jeszcze to czy nadaje siê do tego taka gruba folia budowlana?
Czy to zda rezultat? Co¶ porawiæ? (Robione na szybko.)
Mo¿e byæ - zawsze jest to kwestia gustu.
Z praktycznego punktu widzenia to zwróci³bym tylko uwagê na dwie rzeczy:
1. Trochê ma³o tych p³ycizn - u mnie zajmuj± one ok 40% powierzchni - ma to t± zaletê, ¿e ryby lubi± wyp³ywaæ na p³ytkie i s± wtedy dobrze widoczne (na g³êbszej wodzie ich po prostu nie widaæ zbyt dobrze nawet je¶li woda bêdzie super klarowna).
2. Pó³ki, które zrobi³e¶ musz± byæ odpowiednio szerokie i uformowane w taki sposób, by doniczki z ro¶linami (bo chyba po to robisz pó³ki) nie ze¶lizgnê³y siê do ¶rodka.
U mnie oczko ma w najg³êbszym miejscu jakie¶ 1,7 m. Pod folie pod³o¿one mamy kawa³ki jakiego¶ materia³u ale nie pamiêtam dok³adnie jakiego, na to folia do oczka, która jest po prostu do¶æ gruba, i to wszystko jest wy³o¿one kamieniami coby ³adniej wygl±da³o ("kleili¶my" kamienie kupione od "ch³opa" zebrane na polu na zaprawê cemenentow± z dodatkiem szk³a wodnego), a na spodzie dodatkowo ¶rednio gruby ¿wir.
Skoro zamierzasz trzymaæ rybki to pomys³ ju¿ o pompie czy filtrze, czy pompa bêdzie wewnêtrzna czy zewnêtrzna, czy razem z filtrem, czy jednocze¶nie ma s³u¿yæ te¿ jako fontanna, pomy¶l te¿ o mini kaskadzie u mnie przez kaskadê dostaje siê woda z filtra.
My z tata nie pomy¶leli¶my przy projektowaniu oczka o filtrze itp teraz oczko jest w remoncie i walczymy ¿eby jako¶ wygl±da³o.
Jak siê uporamy troche to wrzucê zdjecia
Z w³asnego do¶wiadczenia mogê poradziæ, ¿e lepiej d³u¿ej planowaæ, ni¿ pó¼niej poprawiaæ. U mnie uda³o siê prawie bez poprawek. Oczko dzia³a ju¿ 7-my rok i nie by³o ¿adnych problemów. Przede wszystkim polecam do wykonania foliê (w jak najlepszym gatunku - np. niemieckie daj± gwarancjê na 10 lat), pod foliê obowi±zkowo fizelina. Brzegi nie mog± mieæ zbyt du¿ego spadku. Nie polecam kszta³tu, jaki, Dapi, pokaza³e¶ - owal jest bardzo nudny. Moje oczko jest w skali mikro, ale my¶lê, ¿e fajnie i naturalnie wygl±da. Pocz±tkowo mia³o byæ bez ryb - od razu odrzuæcie ten pomys³ - bez ryb to wylêgarnia komarów i innego bzycz±cego i k±saj±cego badziewia. Jak ryby, to musi byæ odpowiednia filtracja. Dobra jest kaskada do napowietrzania wody. I najwa¿niejsze: w oczku nie podmienia siê wody. To nie ma sensu. Nawet przy ma³ym oczku (np. 3 m3, czyli 3000) sensowne podmiany s± zbyt du¿e, ¿eby by³y wykonalne. Trzeba tak zaprojektowaæ oczko, ¿eby azotany "znika³y". Do dzisiaj tak naprawdê nie wiem, jak to siê dzieje u mnie. Mimo, ¿e oczko jest przerybione, to NO3 mam zawsze ZERO. Nawet czasem biorê wodê do podmian w akwarium. My¶lê, ¿e to efekt obsadzenia ro¶linami, kaskada i filtry. Woda jest taka jak w akwarium (na dnie widaæ piasek). W przypadku pytañ szczegó³owych chêtnie odpowiem. I oczywi¶cie zapraszam zainteresowanych do "natury". Je¶li kto¶ chce pogawêdziæ przy oczku, zapraszam. Moje jest naprawdê niewielkie, ale "¿ywe". Mam uklejkê, która od 6 lat nawet w nim zimuje (mimo, ¿e jest p³ytkie) i ma siê dobrze.
Pozdrawiam
O Jacka Oczku wodnym powiem tak: by³em, zobaczy³em i jestem oczarowany.
Ryby oczywi¶cie szczê¶ciary ¿e trafi³y na Jacka, jego wiedzê i trafione, przemy¶lane pomys³y.
Wczesn± wiosn± maj± naturalny komfort a pó¼n± jesieni± ciep³a przystañ w przydomowym akwarium.
Samo oczko choæ niedu¿e, stanowi cacuszko w¶ród ogrodowej zieleni. A w gor±ce letnie dni, mo¿na znale¼æ przy nim naprawdê chwile ukojenia. Do tego drzewa, blisko¶æ domu na wyci±gniêcie rêki, ciekawa ro¶linno¶æ, naturalna kaskada no i oczywi¶cie najwa¿niejsze wspania³e w moim mniemaniu "arystokratyczne" ryby.
Przyjemnie usi±¶æ przy samym oczku, a chyba najlepszy widok z tarasu balkonowego, jak karpie koi s± karmione.
Jacku gratulujê, dobrze ¿e ode mnie nie pobierasz op³at za darmowe ogl±danie.
My¶lê, ¿e wielu Userów którzy maj± warunki ku temu by za³o¿yæ swoje w³asne oczko wodne lub je ju¿ posiada, mo¿e z powodzeniem skorzystaæ z do¶wiadczeñ Jacka.