Rozmnażanie
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Co znajdziemy w dziale Rozmnażanie:
Jak rozmnaża się ryby?
Ryby składające ikrę.
Rozmnażanie ryb żyworodnych
Wszelkie prawa dotyczące własności intelektualnej prezentowanej poniżej należą do autorów oraz CZFA.
Temat artykułu: Jak rozmnaża się ryby?
Autor artykułu:
Recenzenci:
Wszelkie prawa dotyczące własności intelektualnej prezentowanej poniżej należą do autora oraz CZFA.
Temat artykułu: Ryby składające ikrę
Autor artykułu:
Recenzenci:
Wszelkie prawa dotyczące własności intelektualnej prezentowanej poniżej należą do autora oraz CZFA.
Temat artykułu: Rozmnażanie ryb żyworodnych
Autor artykułu: major
Recenzenci: barrel
Wszelkie prawa dotyczące własności intelektualnej prezentowanej poniżej należą do autora oraz CZFA.
Wielu ludzi zajmujących się akwarystyką po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że dobrze byłoby spróbować stworzyć warunki sprzyjające i pozwalające na rozmnożenie posiadanych przez siebie ryb. Dość często nie posiadają jednak wystarczającej wiedzy - o warunkach tarliskowych, rozpoznawaniu płci, ciąży, czy wreszcie o opiece nad narybkiem. Skutkami takiej niewiedzy mogą być spore problemy związane z hodowlą, włączając w to śmierć lub pożarcie młodych. W tym artykule postaram się podać kilka wskazówek dotyczących rozmnażania i opieki nad rybami żyworodnymi. Zacznijmy jednak od początku.
Czym jest żyworodność?
Otóż jest to sposób rozmnażania, w wyniku którego zarodek rozwija się w ciele matki, czerpiąc z niego wszystkie substancje odżywcze, pobierając je za pomocą krwi z jej organizmu. W wyniku tego płód rozwija się niezależnie od czynników zewnętrznych, co znacznie ułatwia zasiedlanie różnych środowisk. Żyworodność u ryb przybrała nieco inna formę. Zarodek rozwija się w osłonce jajowej, wylęgając się bezpośrednio przed, w trakcie lub zaraz po porodzie.
Jakie warunki musimy zapewnić naszym podopiecznym, aby chciały i mogły się rozmnażać?
Ogólnie rzecz biorąc, ryby żyworodne mają bardzo podobne upodobania jeśli chodzi o właściwości wody. Może być ona nieco twardsza niż dla innych gatunków, jednak nie może być kwaśna. W celu stymulacji tarła możemy podnieść temperaturę o 1-2*C.
Jak można rozróżnić płeć poszczególnych gatunków?
Generalnie samiec jest mniejszy niż samica, ładniej ubarwiony i posiada tzw. gonopodium, czyli narząd kopulacyjny, powstały w wyniku przekształcenia płetwy odbytowej lub przedłużenia płetwy brzusznej. W czasie tarła samiec wprowadza go w otwór płciowy samicy.
Przebieg ciąży
Ciążę generalnie można rozpoznać na dwa sposoby. Pierwszy to obserwacja tzw. "plamy ciążowej". Można ją zaobserwować w okolicach płetwy odbytowej. Sprawa nieco komplikuje się, gdy staramy się zaobserwować ciążę np. u molinezji „Black Molly” . Jest ona z oczywistych względów niewidoczna, więc zwracamy baczną uwagę na uwypuklający się brzuch samicy. Warto dodać też, że nie należy przeprowadzać takich obserwacji po karmieniu. Ryby to bowiem bardzo żarłoczne - jedzą dopóty, dopóki mogą pływać . Kiedy już upewnimy się, że nasza rybcia jest ciężarna, odławiamy ją do kotnika. Ważne jest, żeby nie robić tego pod sam koniec ciąży. Naraża to ją na ogromny stres, który w połączeniu z szokiem poporodowym drastycznie zmniejsza liczebność narybku. Rzeczą oczywistą jest, że należy zapewnić spokój samicy przez całą ciążę, co pozwoli na ograniczenie liczby martwych urodzeń. Sam kotnik powinien być przegrodzony na dwie części - dla matki i potomstwa, lub znajdować się w kojcu. Takie rozwiązanie chroni młode przed konsumpcją przez samicę. Zaraz po porodzie dorosłego osobnika odławiamy do akwarium głównego, i dopiero teraz tak naprawdę okaże się, jaki z nas materiał na hodowcę. Wielu autorów podaje, że należy rozpocząć karmienie dobę po porodzie. Ja nie stosowałem się do tych zaleceń i karmiłem młode - jeżeli urodziły się rano - wieczorem i na odwrót. Osobiście uważam, że to jeden z czynników, który zadecydował o tym, że nie straciłem ani jednej rybki. Jakie pokarmy stosować? Przede wszystkim pyliste i żywe, np. larwy oczlika. Ja używałem ich razem z mikronizowanymi karmami Tropicala i muszę przyznać, że moje molinezje wyrosły na piękne, zdrowe okazy.
O czy warto pamiętać?
Kotnik powinien być dosyć wysoki. Ograniczy to ryzyko wskoczenia do niego ryb z akwarium głównego, a tym samym ochroni narybek.
Modne są bardzo wrażliwe na zmianę parametrów wody! Dobrze jest więc pozostawić je minimum na kilka dni w wodzie, w której przyszły na świat.
Karmimy je ok. 3-4 razy dziennie. Unikajmy przekarmienia i pamiętajmy, żeby robić to REGULARNIE!
Po upływie ok. 4 miesięcy, gdy będzie już możliwość rozpoznania płci, postarajmy się o rozdzielenie samic od samców. zapobiegniemy w ten sposób mieszaniu genów i oszczędzimy cierpień rybom, które muszą urodzić się chore.
Dorosła samic ma możliwość przechowywania spermy samca, co pozwala jej po jednokrotnym kopulowaniu mieć kilka miotów potomstwa. Często zastanawiamy się czemu gdy nasza samiczka wydała już młode a potem nie pływała z żadnymi samcami i tak po pewnym czasie znowu była w ciąży. Właśnie taka umiejętność jest temu winna .
Mam nadzieję, że choć po części udało mi się odsłonić tajniki rozmnażania ryb żyworodnych. Nie jest to trudne, gdy pamiętamy o kilku podstawowych zasadach i choć trochę interesujemy się życiem w naszym zbiorniku. Poświęćmy rybom trochę czasu, a one na pewno odwdzięczą nam się w najlepszy sposób - dając nam wspaniałe, zdrowe potomstwo.