Ratunku
Serwis znalezionych frazguitar-world portal
Witam wszystkich mam dwa powa¿ne problemy trzy miesi±ce temu za³o¿y³em akwarium 600 litrów posiadam o¶wietlenie HQI 3 razy po 150 wat dwa filtry jeden wewnêtrzny drugi zewnêczny z lamp± uv.Pierwszy problem to dwa tygodnie temu zatakowa³y mnie glony s± w postaci d³ugich nitek zielonych i lekko brozowych umieszczonych na ro¶linacch. W akwarium zmieniam wode raz w tygodiu po 30 procent podaje nawóz Planta Gainer macro plus Fero i przy podmianie wody clasic i podaje co2. Drugi problem niemoge ustabilizowaæ ph z rana jest 6.50 pózniej skacze do 7.19 a chcia³ bym trzymaæ paletki. parametry wody to
no3 na poziomie15
no2 na poziomie 0
kh na poziomie 5
o¶wietlenie trwa teraz 8 godzin. Dzienkuje za pomoc
Kruca bomba ma³o danych. Jakie ryby, jaki wystrój, jakie ro¶liny, jakie kamienie, jakie korzenie. Napisz dok³adnie jaki masz baniak, to siê co¶ wymy¶li.
To do glonów.... http://www.czfa.pl/topics21/181.htm poczytaj...
Dzienki za odpowiedz baniak 600 litrów kamieñkupi³em w zologicznym bia³y drobno ziarnisty. Obsada ro¶lin posiadam;
anibusy 3
hetera 3
hybrofilia diformis 3
blyxa japonica 5
rotala indica 6
trawnik zwany gosi±
blyxa abuteri 2
limnophilia 3
althera reinecki 2
pistia 4
Co do korzenia to wycio³em go w jeziorku wcze¶niej go wymoczy³em i wygotowa³em.
A ryby to;
paletki piegon blod 4
neon czerwony 4
skalar du¿y 1
para proporczykowców
glonojad 5
krewetki amano 8
================
akwarium ma wymiary 200-50-60
paletki piegon blod 4
skalar du¿y 1
Czy nie uwa¿asz, ze mo¿e sie to ¼le skoñczyæ dla skalara lub dla placków?
Dlaczego Dapi uwa¿asz ze zle to siê mo¿e skoñczyæ dla skalara ?
Czyta³em, ze te ryby jak s± razem to palety mog± dostaæ paso¿ytów, a paletki mog± podgrywaæ p³etwy skalarowi. Nie wiem w ilu % to prawda, bo teoria to jedno, a praktyka drugie. Kolega kupi³ sobie 3 paletki (m³ode) oraz 2 ma³e skalarki. Jak tylko by³em u niego, to paletki goni³y skalary. Jak pewnego dnia zapyta³em czemu nie ma ju¿ skalarów odpowiedzia³, ze paletki je poprostu zamêczy³y. Goni³y i podgryza³y, a¿ skalarki zdech³y...
mo¿e to incydent, ale ja podchodzê do tego sceptycznie...
czy kto¶ mo¿e mi pomóc w sprawie tych glonów i ph by³bym wdzienczny
do³onczy³em zdjêcia mo¿e to pomo¿e
Witam!
Wg mnie to mia³e¶ lub w dalszym ci±gu masz zbyt intensywne o¶wietlenie.
Co do parametrów wody to pokusi³bym siê o zrobienie testu na fosforany.
Ponadto nie napisa³e¶ jakie parametry posiada woda któr± lejesz do zbiornika.
Dopóki nie bêdziesz zna³ odpowiedzi na powy¿sze pytania, radzi³bym:
- jeszcze zmniejszyæ czas o¶wietlenia lub w³±czyæ tylko 2x 150 W przy tym samym czasie o¶wietlenia.
- zminimalizowa³ podawanie nawo¿enia
- bacznie przyjrza³bym siê nad ilo¶ci± podawanego pokarmu, czy nie wystêpuje tutaj przekarmianie a pokarm nie zalega
- na noc zaznacza³bym dodatkowo napowietrzenie
byæ mo¿e spróbowa³bym zmniejszyæ intensywno¶æ dawkowania CO_2
Pewnie Ameryki nie odkry³em, ale zastanów siê które z tych podpunktów jest mo¿liwe do spe³nienia, b±d¼ korekty
dzienkuje za odpowiedz wcze¶niej przez miesi±c mia³em zmiejszone oswietlenie do2 razy 150w by³o to samo. co2 no niewiem mam test sta³y firmy ada pokazuje po kolorze ¿e jest na pozimie ani za wysoki ani zaniski. co do nawozenia , nawo¿e co drugi dzieñ w minimalnych dawkach a opisuj±w instrukcji na butelce ¿e powino sie w tych dawkach nawoziæ codzienie i jeszcze obserwuje na niktórych ro¶linach dziury w li¶ciach to niedobór jaki¶ sk³adników. karmie dwa razy dzienie w ma³ych ilo¶ciach. woda zkranu ma ph 8.5 no3 0 a kh 15
Po ostatnim Twoim po¶cie i zawartych w nim informacji, nasunê³y mi siê takie oto spostrze¿enia:
- posiadasz bardzo ró¿n± pod wzglêdem parametrów wodê w kranie i w zbiorniku
Zestawmy: pH kran 8,5 zbiornik 6,5 - 7,19
Koment. /zastanawia mnie akurat taka dok³adno¶æ tego drugiego wyniku, jak to odczyta³e¶, jakiego testu u¿ywasz, mo¿e jaki¶ pomiar elektroniczny?/
Tak± du¿± ró¿nicê pH musisz w jaki¶ sposób osi±gn±æ , pamiêtaæ nale¿y i¿ ca³y czas do zbiornika dolewana jest woda zasadowa. Je¿eli jedynym sposobem obni¿enia pH jest CO_2 to zwa¿ywszy na pojemno¶æ zbiornika, musi go byæ dosyæ sporo.
Mo¿na powiedzieæ i¿ w Twoim zbiorniku trwa ci±g³a nieustaj±ca gonitwa w kierunku zakwaszania wody któr± wlewasz na podmianê.
Bior±c pod uwagê i¿ pewna czê¶æ CO_2 jest zu¿ywana przez ro¶liny dla zintensyfikowania fotosyntezy, mo¿na siê zastanowiæ co siê bêdzie dzia³o w okresie wy³±czenia ¶wiat³a.
Otó¿ ro¶liny nie wykorzystaj± swojej czê¶ci CO_2 , czego skutkiem mo¿e byæ okresowy spadek pH.
W Twoim przypadku jest on dosyæ spory, ale z pewno¶ci± jest on z jednej strony podyktowany tak du¿± ró¿nic± PH a z drugiej dosyæ du¿± dawk± CO_2.
Rozwój glonów nitkowatych nie bierze siê z z powietrza. Co¶ musi byæ jego powodem.
Je¿eli nie nadmiar NO_3 , który poda³e¶ i¿ utrzymuje siê na przyzwoitym poziomie 15 mg/l to byæ mo¿e masz zachwian± równowagê pomiêdzy azotem, fosforem i potasem.
Test na fosforany radzi³bym zrobiæ, a potasu w postaci azotanu potasu lub siarczanu radzi³bym podaæ. Powinno to w najbli¿szym czasie wyeliminowaæ powstaj±ce dziury na li¶ciach. Ponadto potas mo¿e równie¿ zintensyfikowaæ proces wiêkszego wykorzystania jako budulca przez ro¶liny – fosforanów i azotanów.
Twardo¶æ wêglanowa kh któr± masz w zbiorniku jest na bardzo przyzwoitym poziomie 5 - pomimo ci±g³ego uzupe³niania wod± o kH 15 . Niestety nie znam sposobu w jaki to osi±gasz?
Co¶ musi wp³ywaæ na tak znaczne zmiêkczenie wody.
To takie moje pierwsze wnioski na podstawie danych które udostêpni³e¶.
Witam i dzienkuje za podpowiedz. zgadza sie ph jest mierzone elektronicznie. niska twardo¶æ wody to mój eksperyment który dzia³a ale niewiem czy to on niepowoduje tych skoków ph i wzrost glonów. powód niskiej twardo¶ci to jak zak³ada³em zbiornik pod ¿wirek doda³em warstwe torfu i to on powoduje tak nisk± twardo¶æ wody. a test na fosforany zrobie tylko musze najpierw go kupiæ ipózniej dam odpowiedz
Idê o zak³ad, ¿e powodem Twoich problemów jest nawóz PG Ferro. Dok³adnie jak Ty, kiedy¶ zafundowa³em sobie nitki, daj±c zbyt du¿± dawkê ¿elaza. Nie patrz na ulotkê - w kranie mamy ró¿ny poziom ¿elaza i np. w Czêstochowie ferro dzia³a ok, a w Katowicach jego normalna dawka powoduje nitki. Sprawidzi³em na w³asnej skórze. Ale z nitek mo¿esz do¶æ szybko wyj¶æ. Mnie uda³o siê to w niespe³na miesi±c: na pocz±tek dwie podmiany po 50%, ogranicz ¶wiat³o o po³owê przez pierwsze dwa, trzy tygodnie, odstaw nawo¿enie, zacznij nawoziæ dopiero jak znikn± nitki (u mnie po ok. trzech tygodniach), wtedy zacznij wiêcej ¶wieciæ, ale stopniowo. Odstaw Ferro ca³kowicie. Lepiej przejd¼ na nawozy dwusk³adnikowe: makro i mikro osobno. A pzrede wszystkim spróbuj dowiedzieæ siê wiêcej o sk³adzie wody, któr± lejesz do baniaka. W ka¿dym mie¶cie woda jest inna i nie da siê opracowaæ jednego uniwersalnego nawozu dla ca³ej Polski.
DAPI: rzeczywi¶cie tak pisz± o skalarach i paletkach, ale mo¿esz mi wierzyæ - to nieprawda, oczywi¶cie je¶li ryby ze sob± po³±czone s± zdrowe. Zrobi³em dwa lata temu eksperyment w baniaku, który mam w pracy: zestawi³em paletki z par± skalarów. Do dzisiaj zero zgonów (DWA lata!) skalary tr± siê regularnie, paletki na razie nie - ale to pewnie wina zbyt ma³ego baniaka.
Pozdrawiam
Witam wszystkich na forum wracam do tematu bo nic narazie nie pomga a wrêcz jest gorzej
zmieni³eem wode tak ja mi radzono nawet wiêcej trzy razy po 50 procent. zmierzy³em poziom fosforanów s± na poziomie 0,25 zmiejszy³em ilo¶æ o¶wietlenia
no3 10
no2 0
kh6
ph 7,0
A glony rosn± jak szalone ju¿ niewidaæ mchów. do³anczam nowe zdjêcia
Mo¿e wyg¶ ca³kowicje ¶wiat³o na 3 dni mo¿e to opomo¿e. Ro¶liny naoewn to wytrzymaj±
Nie ga¶ ¿adnego ¶wiat³a na trzy dni (sk±d ta rada? prêdzej ro¶liny kipn± ni¿ nitki). Dobr± radê da³ Ci Jacek zastosowa³e¶? Zrobi³e¶ podstawowy b³±d w nawo¿eniu trzy nawozy na raz i pewnie dawki jak opisane na etykietkach najpewniej przenawozi³e¶ ferro. Zrób jak pisa³ Jacek ale tu s± dwie szko³y: ja bym ca³kowicie nie odstawia³ nawo¿enia (oprócz ferro) i nie zmniejsza³ o¶wietlenia ale drastycznie zmniejszy³ dawkê nawozów co najmniej o po³owê. Je¶li chodzi o mchy niestety raczej do wyrzucenia (nigdy nie uda³o mi siê uratowaæ mchów przy nitkach a wyrzuciæ trzeba bo generuj± nowe nitki). Oczywi¶cie du¿a podmianka ale góra dwa razy w tygodniu po 40 % i te¿ góra dwa tygodnie potem trzeba wróciæ do podmian tygodniowych i od nowa zbilansowaæ nawo¿enie zaczynaj±c od minimalnych dawek.
Witam wszystkich dzienki za porady.Labeo co do rady Jacka oczywi¶cie ¿e to wszystko zrobi³em jak napisa³ zrobi³em w tygodniu trzy podmiany po 50 procent widze ¿e zaczynaj± ssiê robiæ zmiany ro¶liny posz³y do góry zrobi³y sie bardziej zielone i zacze³y puszczaæ nowe pêdy ostawi³em narazie nawo¿enie fosforany wynosz± 0,25 no3 10. martwi³em siê tylko o mchy ale pójde za rad± i je wyrzuce. dzienki wszystkim za rady