Połączenie szeregowe
Serwis znalezionych frazPokrewne
guitar-world portal
Witam wszystkich
Bardzo proszę o opinię i radę, gdyż nie znam się zbytnio na elektryce. Mam statecznik elektroniczny 21W, lecz nie jest możliwe znalezienie do niego świetlówek T5 o długości około 40cm bo takich potrzebuję. Czy łącząc szeregowo świetlówki 13W i 8W będzie to działało. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marcin
Szeregowo napewno nie zadziała.
Na końcach rur są żarniki i one muszą byc podłączone do zasilania.
Równolegle też raczej nie ma szans na powodzenie, obie rury musiałyby zapalać się dokładnie w tym samym czasie, co jest możliwe tylko teoretycznie.
Miałem podłączone w dawnych czasach dwie świetlówki............ ale jednakowe 18 W pod statecznik 40 W chyba szeregowo z tym, że do każdej świetlówki............ był starter. Działało bez zarzutu kupę lat.
Nie jestem elektrykiem i nie wiem jak by to działało ze statecznikiem elektronicznym i te różne świetlówki............ moim zdaniem jest szansa ale przy takich samych świetlówkach - musisz się doradzić fachowca.
W przypadku zwykłego dławika i starterów połączenie szeregowe świetlówek działa dobrze.
Marcin wyrażnie napisał że ma starter elektroniczny. W takim układzie nie ma szans żeby działały dwie świetlówki w szeregu.
Chodzi o to, żeby żarniki na końcach świetlówek były zasilane w momencie startu, po " zapaleniu" gazu w rurze, żarzenie jest już zbędne.
Zwykły starter działa w ten sposób, że w chwili startu świetlówki zwiera rure, prąd przepływa bezpośrednio przez żarniki, po pewnym czasie starter rozwiera układ żarzenia i to powoduje gwałtowny wzrost napięcia na końcach rury ( efekt indukcji SEM na dławiku) co wywołuje " zapalenie" gazu w rurze. Od tego momentu prąd nie płynie przez startery , tylko przez zjonizowany gaz w rurze.
Starter elektroniczny działa na zupełnie innej zasadzie, i połączenie szeregowe rur nie zadziała.
Widzę karlos, że wyjaśniłeś dogłębnie zagadnienie. Pisząc powyższy post sugerowałem się poradą "fachowca" w Castoramie odnośnie startera elektronicznego z której nie skorzystałem a, że nie do końca im ufam radziłem poradzić się fachowca.
Zgadzam się całkowicie z opinią Karlos'a.
Połączenie szeregowe było możliwe przy stosowaniu klasycznych stateczników. Zasilając nasze rury statecznikami elektronicznymi nie ma możliwości połączenia świetlówek szeregowo.
Jest natomiast możliwość podłączenia dwóch (lub więcej rur) do jednego (odpowiednio dobranego) statecznika. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości sekwencyjnego załączania poszczególnych świetlówek - albo świecą wszystkie, albo żadna