Dobór obsady do brzanek
Serwis znalezionych frazPokrewne
guitar-world portal
Witam, to mój pierwszy post.
Mam akwarium 100 l. Niedawno zostało obsadzone 10 brzankami sumatrzańskimi, a po starej obsadzie pozostały 3 zbrojniki, 1 otosek, 1 brzanka zielona, 1 mieczyk albinos. Brzanki z nowej obsady mają około 6 miesięcy i chyba jeszcze nie osiągnęły pełnych rozmiarów. Zastanawiam się czy nie dokupić kilku rybek do swojej obsady. Myślę np. nad kupnem 3 - 4 otosków i stadka (do 10 osobników) wielkością odpowiadającą brzankom tj. ok. 4 -5 cm.
Czy dokupienie rybek to dobry pomysł? Jeśli tak, to bardzo proszę o radę jaki gatunek wybrać. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
cześć
Ja jak miałem brzanki to pływały z nimi z powodzeniem pielęgniczki kakadu 1+2 pielęgniczki ramireza 1 + 2 oraz pielęgnice meeka.
Generalnie do brzanek można dodać ryby z "charakterem" choć nalepiej jak będzie to obsada jednogatunkowa.
Musisz pamiętać,że brzanki sumatrzańskie potrafią być bardzo uciążliwe w stosunku do ryb spokojniejszych.Mogą nawet oślepić ryby wyjadając im oczy.
Na pewno odradzam ryby z dużymi płetwami. Brzanki mają to do siebie, że podgryzają płetwy więc zwróć na to szczególną uwagę dobierając do nich ryby. Charakter ryb jak to darecki123! napisał jest bardzo wskazany.
Brzanki sumatrzańskie to ładne ale czasami kłopotliwe ryby , swój zadziorny charakter uaktywniają jednak w przypadku trzymania ich w małych zbiornikach oraz zestawiania ich z rybami majestatycznymi które wolno pływają i maja większe płetwy czy wąsy jak labiryntowate. Dodatkowym bodżcem dla ich zawadiackich zabaw jest trzymanie ich w zbyt małym stadzie . Jeśli stado jest duże to zajmują się praktycznie tylko wspólną zabawą w obrębie stada i tam wyładowywany jest ich temperament.
Towarzyszami dla nich mogą być inne brzanki , ale tu trzeba wziąć poprawkę na wielkość zbiornika i przeliczyć sobie ile ryb ma stado brzanek ( 12- 20) i ile jeszcze można wrzucić. W małych zbiornikach sumatry z innymi brzankami mogą być dla nich trochę uciążliwe.
Dobrym zestawieniem dla nich jest stadko innych szybko pływających i żwawych ryb , jak razbory czy danio , zwłaszcza malabarskie które są większe i brzanki im nie przeszkadzają . W stadku danio malabarskich też panuje pewnego rodzaju hierarchia i też powinno się je trzymać w większej ilości , do tego zajmuja raczej górną strefę zbiornika co też będzie w tym wypadku plusem.
Do tego coś z cierniooczków , dopasowana odpowiednio obsada roślinna i mamy ciekawy biotop.
Dziękuje wszystkim za porady. Na pewno wezmę je pod uwagę. Sam myślałem właśnie nad stadkiem maksymalnie 10 razbor klinowych bądź danio pręgowanych. przychylam się bardziej nad danio gdyż kolorystycznie urozmaicą zbiornik, a ponadto chyba będą pływać trochę wyżej lustra wody niż brzanki. Zastanawiam się jednak czy dokupując takie stadko nie będzie ciasno w baniaku. Jak sądzicie?
Pozdrawiam.
Przy dobrej filtracji jak będziesz miał ok 25 ryb w 100l będzie ok.
P.S. Jaki masz filtr?
danio , zwłaszcza malabarskie które są większe to jedyny cytat tego posta, z którym nie do końca się zgodzę. Malabarskie jak podrosną to niezłe śledzie i myślę, że setka trochę przyciasnawa. Ponadto z uwagi na ich wielkość i ruchliwość zbiornik powinien być podłużny żeby miały się gdzie bujnąć Wydaje mi się, że pręgowane będą lepsze. Też są wystarczająco sprytne żeby brzanki im nie przeszkadzały i również preferują górną część akwarium. Ok 8-10 szt danielków wystarczy.
Dwie kaskady:
1. FZN-3 z wkładami gąbkowymi i ceramiką
2. FZN-1 z wkładami gąbkowymi i nitrasem
Dodatkowo od niedawna stosuję dwie saszetki Aquafixu Zooleka.
Nawożenie CO2 - 2xdyfuzor sery (Takie z zestawu z "dezodorantem") + gaz Filtusa oraz zestaw Sery CO2 - start.
Opis zbiornika i fotki zamieszczę w stosownej części forum (może jeszcze w tym dniu)